Robert Piaskowski: Narodowe Centrum Kultury projektuje przyszłość [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 10:49
- Na podstawie danych, pobieranych z całego pola kultury, NCK bada trendy. Jest więc instytucją, która w dużej mierze projektuje przyszłość. To bardzo ważna część jej działalności - mówił w "Poranku Dwójki" Robert Piaskowski, nowy dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

ZOBACZ WIDEO:

[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

  • Robert Piaskowski to menadżer i animator kultury, a od 4 marca także dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
  • Dotychczasowy szef instytucji - prof. Rafał Wiśniewski - pozostanie w strukturach NCK.
  • Jednym z priorytetowych celów Roberta Piaskowskiego na nowym stanowisku będzie m.in. przygotowanie instytucji do aktywnego udziału w polskiej prezydencji w UE w 2025 roku. 

W Narodowym Centrum Kultury nowe otwarcie, a zarazem kontynuacja. W poniedziałek (4.03) Robert Piaskowski odebrał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego nominację na dyrektora tej instytucji. Dotychczasowy szef - prof. Rafał Wiśniewski - pozostanie jednak w strukturach NCK. Będzie wicedyrektorem odpowiedzialnym m.in. za obszar badań i wydawnictw.

Robert Piaskowski - z Krakowa do Warszawy

- Ten obszar bardzo rozwinął się podczas kadencji prof. Wiśniewskiego. Zarówno działalność badawcza, wydawnicza, jak i analityczna w NCK-u jest bardzo ceniona. Ja sam jeszcze jako osoba związana z Krakowem, z kulturą tego miasta, bardzo często sięgałem do publikacji NCK-u. Stamtąd czerpałem wiedzę o sektorowych, systemowych wyzwaniach stojących przed kulturą - wyznał Robert Piaskowski.

Wzorcowe przekazanie obowiązków w NCK

Obecnego i byłego dyrektora Narodowego Centrum Kultury łączy to, że z wykształcenia są socjologami. Przed oficjalnym ogłoszeniem zmiany na stanowisku spędzili ze sobą dużo czasu w ramach wdrażania gościa Dwójki do nowych obowiązków.

- Życzę każdemu nowemu dyrektorowi, żeby tak wnikliwie, tak odpowiedzialnie i z takim poczuciem uważności przekazywać swoje zadania, projekty, które są rozwinięte i należy je kontynuować. Jestem przekonany, że będzie się nam świetnie współpracować - podkreślał Robert Piaskowski.

Narodowe Centrum Kultury a polska prezydencja w UE

Jednym z jego priorytetowych celów na nowym stanowisku będzie m.in. przygotowanie NCK do aktywnego udziału w polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku. - Jednym z ważniejszych tematów tej prezydencji będzie wejście młodych ludzi na rynek pracy, przede wszystkim młodych artystek i artystów do sektora kultury. Bardzo młoda kultura, czyli przeniesienie uwagi na twórczość i młodość, to właśnie coś, z czego NCK jest bardzo dumny - tłumaczył szef instytucji.

Posłuchaj
23:45 Poranek Dwójki piaskowski 7.03.2024.mp3 Rozmowa z Robertem Piaskowskim, nowym dyrektorem Narodowego Centrum Kultury (Poranek Dwójki) 

Sam Robert Piaskowski będzie odpowiadał w szczególności za koordynację krajowych wydarzeń kulturalnych, towarzyszących polskiej prezydencji w UE.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Robert Piaskowski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 7.03.2024

Godz. emisji: 8.30

pg/mo/wmkor


Czytaj także

Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 12:00
- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mural pamięci Zbigniewa Herberta. NCK upamiętniło poetę w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 15:12
Narodowe Centrum Kultury upamiętnia przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy, przy ulicy Tamka 47. Mural przedstawia postać wybitnego poety, dramatopisarza i eseisty oraz fragment jego wiersza "Przesłanie Pana Cogito".
rozwiń zwiń