Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 12:00
- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
Kraków, 22.07.2023 r. Polonez na Rynku Głównym w Krakowie w ramach 24. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza
Kraków, 22.07.2023 r. Polonez na Rynku Głównym w Krakowie w ramach 24. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia DanzaFoto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Polski taniec narodowy polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
  • Wpis na listę zapewnia polskiemu tańcowi ochronę przed modyfikacjami w warstwie rytmicznej, która decyduje o charakterze poloneza.
  • W historii muzyki motyw poloneza był wykorzystywany przez takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, a współcześnie - Wojciech Kilar.

Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO zaakceptował wniosek Polski o wpisanie poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Polonez - charakterystyczne akcenty

Jak wyjaśnia Sylwia Błażej, taki wpis zapewnia tańcowi ochronę przed modyfikacjami.

- Nie będzie można ingerować w warstwę rytmiczną, czyli te akcenty, które bardzo mocno wskazują, jak mamy wykonać te kroki, gdzie leży środek ciężkości, gdzie należy wydłużyć ten krok. W tej niezmienionej formie polonez będzie szedł w świat. Bo interpretacji poloneza przecież jest wiele - wyjaśniała.

Polonez u Bacha, Chopina i Kilara

Polonez to taniec grupowy o podniosłym, a jednocześnie radosnym charakterze. Grupa tańcząca poloneza może liczyć od kilku do nawet kilkuset osób. Uczestnicy tańczą w parach, które jedna za drugą maszerują w rytmie, tworząc korowód. Rodowód poloneza sięga XVI wieku - był wówczas zwany "chodzonym", a także "tańcem polskim", pod nazwą "polonez" występuje zaś od wieku XVIII.

- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki Jana Sebastiana Bacha, a przecież ten kompozytor również w swoich suitach francuskich wykorzystywał poloneza. Nie był może to ten polonez, z którym nam się teraz kojarzy, ale jednak ta nazwa "taniec polski" funkcjonowała, a później przez lata polonez pojawiał się w literaturze muzycznej choćby u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - przypomniała Sylwia Błażej.

Jak Kilar wyparł Ogińskiego

Polonez to taniec, który większość Polaków wykonuje przynajmniej raz w życiu przy okazji studniówki. Kiedyś najpopularniejszą melodią, do której tańczyła młodzież, był polonez Ogińskiego, dziś - Wojciecha Kilara, z filmu "Pan Tadeusz".

- Ja pamiętam, że to był chyba rok 2000, kiedy był wielki szał, i wtedy właśnie polonez Kilara zastąpił poloneza Ogińskiego na balach studniówkowych. Byłam jednym z tych pierwszych roczników, które już sięgały po tę muzykę. Myślę, że do dziś to jest chyba najbardziej popularny polonez, ale nie ukrywam, że w Narodowym Centrum Kultury mamy nadzieję, iż polonez, który został skomponowany na potrzeby konkursu "Piątka z narodowych", również może gdzieś chwyci za serce i będzie równie często wykonywany - mówiła Sylwia Błażej.

Konkurs ten skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych i polega na przygotowaniu układu tanecznego i zarejestrowaniu wykonania w formie wideo.


Posłuchaj
10:10 Dwojka_Poranek_Dwojki_2023_12_20-09-39-29.mp3 Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Sylwia Błażej (koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych")

Data emisji: 20.12.2023

Godzina emisji: 9.40

mgc

Czytaj także

Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 06:00
O nowym albumie grupy Bastarda we współpracy z chórem uniwersyteckim SWPS rozmawialiśmy z Pawłem Szamburskim. Wspomnieliśmy także zmarłą niedawno wyśmienita śpiewaczkę kurpiowską - Zofię Warych. A w związku z rozpoczynającym się właśnie Konkursem Chopinowskim sprawdziliśmy, co o twórczości polskiego kompozytora myślą wiejscy muzykanci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 09:21
Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. - Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury, odzwierciedla wiele naszych cech narodowych - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polonez – tradycyjny polski taniec – wpisany na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:50
Na "Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości" UNESCO znalazł się jeden z najstarszych i najbardziej popularnych polskich tańców – polonez. Jaka jest historia tej muzycznej kompozycji składającej się na "idiom polskości"?
rozwiń zwiń