"Piegowaty koncert" na 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom: edukacja i zabawa w jednym

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 12:45
- Atmosfera tych koncertów jest nie do opisania. W miarę upływu czasu ilość słuchaczy wokół muzyków na scenie zwiększa się - przyznaje Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Kolejny z nich, zatytułowany "Mały Książę i piegowata księżniczka. Opowieść słodka jak cukierniczka", odbędzie się 6 kwietnia; powracający po przerwie cykl będzie pierwszym z występów na żywo w ramach obchodów 9. urodzin Polskiego Radia Dzieciom.
Urodzinowy koncert Polskiego Radia Dzieciom i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie odbędzie się 6 kwietnia o godz. 12.00
Urodzinowy koncert Polskiego Radia Dzieciom i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie odbędzie się 6 kwietnia o godz. 12.00Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński
  • Powraca cykl koncertów Orkiestry Polskiego Radia dla dzieci. Najbliższe wydarzenie nosi tytuł "Mały Książę i piegowata księżniczka. Opowieść słodka jak cukierniczka".
  • Koncert odbędzie się 6 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie o godz. 12.00, będzie też transmitowany na antenie Polskiego Radia Dzieciom dostępnym przez radioodbiorniki cyfrowe DAB+ oraz internet.
  • To wszystko w ramach obchodów 9. urodzin Polskiego Radia Dzieciom.

"Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" - westchnął Mały Książę i zasłuchał się w dźwięki Suity Peer Gynt Edwarda Griega. Razem z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, z maestro Michałem Klauzą i Kasią Stoparczyk, która wraz z Małym Księciem zaprowadzi publiczność najpierw do książęcej rodziny ugandyjskiego chłopca, a zaraz potem do nepalskiej Księżniczki Kumari - czytamy w opisie koncertu.

Wydarzenie, które poprowadzi Katarzyna Stoparczyk, odbędzie się 6 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, początek punktualnie o godz. 12.00. Koncert będzie dostępny również na żywo na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

"Dzieci przeżywają muzykę w inny sposób"

- Jest to wspaniałe, kiedy te dzieciaki po prostu coraz bardziej się do nas przybliżają, wręcz żywo uczestnicząc w tym, co robimy na scenie - opowiada Michał Klauza. Rozmówca Pawła Siwka ocenia, że zupełnie inaczej prowadzi się orkiestrę, mając za plecami tak młodych odbiorców. - Dzieci mają krótką percepcję. Trzeba, żeby było atrakcyjnie, ciekawie i nie za długo. Ale ten "szum" za plecami jest fantastyczny. Dzieci przeżywają muzykę w zupełnie inny sposób. Tam, gdzie my często wpadamy w zadumę, one się cieszą, i na odwrót - opowiada dyrektor artystyczny Polskiego Radia w Warszawie. - Bardzo mnie cieszy, że w naszym kraju zaczęło się rozumienie, że potrzebujemy przyciągnąć młodego słuchacza do sal koncertowych, oper i teatrów - dodaje. 

<<< POSŁUCHAJ: Polskie Radio Dzieciom >>>

Aby zachęcić dzieci do powrotu na widownię sali koncertowej, na każdym z urodzinowych koncertów zaprezentowany zostanie wybitnie uzdolniony uczeń, niekoniecznie szkoły muzycznej. - Można mieć naprawdę przyjemność tego, że wspólnie występuje się na scenie i że to fantastyczna przygoda - podkreśla Michał Klauza. - Tym razem wystąpi młoda pianistka, która solo zagra Chopina. Ale ponieważ ma korzenie ormiańskie, zaśpiewa przepięknie po ormiańsku piosenkę dla swojej mamy.

9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom. Edukacja poprzez zabawę

- Jest coraz więcej pomysłów, żeby dzieciom oferować zupełnie inne rzeczy, które są dla nich łatwe i łatwo dostępne. Polskie Radio Dzieciom również, poprzez zabawę, chce edukować - podkreśla Daria Druzgała. - Tych programów w naszej propozycji jest wiele. One dotyczą edukacji, podróży, kultury, rozrywki, ale można również znaleźć bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć także różnorodną muzykę dla dzieci. (...) Próbujemy zaprzyjaźnić młodego słuchacza z fantastycznymi dziełami w przystępny sposób: nie za długo, ale tak by pobudzić wyobraźnię - wyjaśnia dyrektorka Polskiego Radia Dzieciom.

Czytaj także:

Aby skutecznie trafiać do odbiorców, ramówka rozgłośni jest dostosowana do cyklu dnia młodego słuchacza. Dlatego na przykład, kiedy w przedszkolu jest pora śniadaniowa, na antenie pojawia się krótki materiał o zdrowym odżywianiu. To również m.in. pojawiające się w ciągu dnia lekcje języków obcych i cykl podróży po parkach narodowych. - Chcielibyśmy być takim narzędziem wspierającym edukatorów - tłumaczy gość "Poranka Dwójki".

W przyciąganiu młodych słuchaczy do radioodbiornika ważni są również rodzice. Dlatego w ramówce Polskiego Radia Dzieciom jest również "Strefa rodzica". - Zapraszamy tam fantastycznych ekspertów z różnych dziedzin: zdrowia, również zdrowia psychicznego, rozwoju, edukacją i aktualnymi, bieżącymi rzeczami, które nurtują rodziców - wymienia Daria Druzgała.


Posłuchaj
17:50 PR2 2024_04_04-09-32-03.mp3 "Piegowaty koncert" na 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom: edukacja i zabawa w jednym (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Michał Klauza (dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie), Daria Druzgała (dyrektorka Polskiego Radia Dzieciom)

Data emisji: 4.04.2024

Godzina emisji: 9.32

pg/qch/mgc/wmkor

Czytaj także

Michał Klauza: to bogaty i ciekawy sezon Orkiestry Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 11:00
- Ostatnio nie potrafię zachować higieny pracy, o którą dbałem wcześniej. Obecnie czas się tak zagęścił, że jednego dnia jest koncert, a już zaraz zaczynam próby do następnego - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Klauza: wszelkie jubileusze traktuję z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 18:00
- 5 listopada przekroczyłem półwiecze życia, a 16 grudnia minie 30 lat od mojego pierwszego publicznego występu w roli dyrygenta. Wszelkie jubileusze traktuję jednak z przymrużeniem oka. Mój pierwszy koncert jako dyrygenta miał miejsce 16 grudnia 1993 roku w foyer przed salą koncertową Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - mówił w Dwójce Michał Klauza.
rozwiń zwiń