"Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Celem było stworzenie nowej wersji muzycznej baletu"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 14:29
- Jest mi niezmierne miło, że mamy możliwość zrobić pełnometrażowy spektakl familijny. Przede wszystkim dla dzieci, ale tak naprawdę dla wszystkich - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrygentka Marta Kluczyńska o spektaklu baletowym "Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Marta Kluczyńska jest współautorką opracowania muzycznego spektaklu Pinokio
Marta Kluczyńska jest współautorką opracowania muzycznego spektaklu "Pinokio"Foto: materiały prom.
  • Premiera baletu "Pinokio" odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
  • Spektakl w reżyserii Anny Hop to nie tylko nowa choreografia. To także nowa redakcja muzyki Mieczysława Wajnberga - baletu "Złoty kluczyk".
  • - Razem z Anią Hop miałyśmy bardzo ambitne zadanie, żeby od nowa stworzyć wersję muzyczną tego dzieła - mówiła w Dwójce dyrygentka Marta Kluczyńska.

W spektaklu "Pinokio" reżyserka i choreografka Anna Hop oraz dyrygentka Marta Kluczyńska wspólnie redagują na nowo muzykę Mieczysława Wajnberga, zmieniając kolejność utworów oraz dodając jego inne kompozycje.

"Pinokio" - dwie wersje baletu Wajnberga połączone w jedno

- Do dyspozycji miałyśmy dwie wersje baletu "Złoty kluczyk", ale bazowałyśmy na pierwszej, tej z 1954 roku. Dobrałyśmy do niej muzykę również z drugiej wersji dzieła Wajnberga z lat 60. - tłumaczyła Marta Kluczyńska.

Sięgając przy tym po włoski oryginał, twórcy spektaklu "Pinokio" tworzą własną opowieść, w której jedno pozostało niezmienne - uniwersalne przesłanie o trudach procesu dojrzewania.

"Myślę, że ta muzyka będzie dla wielu zaskakująca"

Premiera baletu już w najbliższą niedzielę (21.04) w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. - To są ogromne emocje. Jestem bardzo głęboko tym poruszona i wzruszona. Czekam, jak odbiorcy zareagują na nasz wybór muzyczny, na to, co pokażemy na scenie i na samego Wajnberga. Myślę, że ta muzyka będzie dla wielu zaskakująca - nie kryła współautorka opracowania muzycznego "Pinokia".


Posłuchaj
11:14 Poranek Dwójki kluczyńska 18.04.2024.mp3 Dyrygentka Marta Kluczyńska przed premierą baletu "Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marta Kluczyńska (dyrygentka)

Data emisji: 18.04.2024

Godz. emisji: 9.40

pg/wmkor

Czytaj także

International Opera Awards. Andrzej Filończyk i Teatr Wielki w Poznaniu wśród nagrodzonych! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 09:37
International Opera Awards, czyli najważniejsze nagrody świata opery, zostały przyznane w czwartek (9.11) w Warszawie. - Cieszyć się tym, co się ma, i trzymać najwyższy poziom, który można prezentować. Nieważne, czy to spektakl, czy próba z orkiestrą, z fortepianem czy z samym reżyserem - mówił w Dwójce baryton Andrzej Filończyk, zwycięzca w kategorii "młody śpiewak roku". Statuetkę otrzymał też spektakl "Jawnuta" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu ("dzieło odkryte na nowo").
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Stajuda w Galerii "Opera". "Był twórcą warszawskiej bohemy"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 17:00
- W Galerii "Opera" pokazujemy twórców, którzy kładli podwaliny pod polską sztukę nowoczesną. Jerzy Stajuda był wielkim fanem Warszawskiej Jesieni, przyjaźnił się z kompozytorami, na wystawie mamy dwa specjalne obiekty muzyczne. W jednej sali będziemy mogli usłyszeć utwór Pawła Szymańskiego, zadedykowany Stajudzie. W drugiej sali - kompozycję Krzysztofa Meyera, również napisaną specjalnie dla bohatera wystawy - mówił w Dwójce Marcin Fedisz, kurator ekspozycji, kierownik literacki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń