Piotr Dumała o "Fin del mundo?": robienie filmu fabularnego jest jak wielka impreza

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 18:02
- Raz człowiek ma ochotę na bycie samemu, raz chciałby pójść na jakąś imprezę. Robienie filmu fabularnego to właśnie trochę taka wielka impreza. Też zaczyna się od samotności, bo trzeba napisać scenariusz, ale później już jest szukanie odpowiednich współpracowników, aktorów, castingi, szukanie lokacji itd. Sama praca na planie jest jak pole bitwy, ale może to być przyjazne pole bitwy - mówił w Dwójce Piotr Dumała, reżyser filmu "Fin del mundo?".

ZOBACZ WIDEO:

  • Piotr Dumała to scenarzysta, grafik, rysownik, pisarz i reżyser, przede wszystkim animacji, a ostatnio także fabuł.
  • Jego najnowszy film fabularny nosi tytuł "Fin del mundo?".
  • Jak zdradził w "Poranku Dwójki" twórca, pierwsza wersja scenariusza do tego obrazu powstała w 2,5 dnia.

"Fin del mundo?" to trzeci film fabularny w dorobku Piotra Dumały. O wiele dłuższa jest lista animacji nakręconych przez tego reżysera.

Piotr Dumała: robiąc fabułę, trzeba zapomnieć o sobie

- Wymiana energii, poszukiwanie kontaktu z ludźmi - to jest w fabule bardziej żywe. Animacja daje poczucie jakiejś kontemplacji, też większej wolności mimo wszystko, bo jednak plan zdjęciowy dyscyplinuje. Trzeba wręcz zapomnieć o sobie jako sobie. A w animacji z siebie się w stu procentach czerpie - tłumaczył gość Dwójki.

Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem. W piwnicy budynku kwaterują ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Cała rodzinka cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają rodzinę w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia swoich znajomości w zaświatach. Tak w skrócie przedstawia się fabuła "Fin del mundo?".

"Fin del mundo?" - trochę komedii, trochę grozy

Pierwsza wersja scenariusza filmu powstała w 2,5 dnia. - Na wsi w Bieszczadach u moich przyjaciół miałem pomysł, że jest człowiek, pracownik lotniska, który sprawdza bagaże i coś mu się stało, że zaczyna widzieć na wylot bez użycia skanerów i x-rayów. Ale też nie zawsze tak się dzieje, tylko czasami. Wokół tego obrosła fabuła komediowa. To wątek, który ciągnie akcję, natomiast jest tam szereg wątków równoległych - zdradził Piotr Dumała.


Posłuchaj
18:14 Poranek Dwójki 23.05.2024 dumała.mp3 Reżyser Piotr Dumała o filmie "Fin del mundo?" (Poranek Dwójki) 

Premiera filmu "Fin del mundo?" w piątek, 24 maja. Na ekranie zobaczymy m.in. Stanisława Brudnego, Andrzeja Szeremetę, Gabrielę Muskałę i Cezarego Żaka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Piotr Dumała (reżyser filmu "Fin del mundo?")

Data emisji: 23.05.2024

Godz. emisji: 8.30

pg/wmkor

Czytaj także

"Tam urodziłem się na nowo". Piotr Dumała na Harvardzie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 17:00
– Miałem wrażenie, że całe moje życie tam się zmieniło. Pojechałem tam jako ktoś, kto nagle nie ma już rodziców – tak twórca filmów animowanych Piotr Dumała wspominał smutne okoliczności swojego pierwszego przyjazdu na Uniwersytet Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Dumała: wymyśliłem wydrapywanie faz animacji na płytach gipsu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 10:30
- Poprzez obraz i montaż moja wyobraźnia doświadcza przerostu. Ale dzięki tej wyobraźni zarabiam na życie i wszystko przez nią się stało - mówił w Dwójce Piotr Dumała, laureat tegorocznej nagrody Smoka Smoków.
rozwiń zwiń