"To najlepszy sposób na przybliżanie nauki" - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 11:30
Ponad stu wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. W najbliższy weekend zapraszamy na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Dlaczego? - O tym w "Poranku Dwójki" opowiedziała doktor Katarzyna Młynek - dyrektor odpowiedzialna za Piknik.

  • Podczas 27. odsłony wydarzenia będziemy mogli m.in. zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu.
  • Piknik Naukowy to także okazja, by namalować obrazy farbami, które oczyszczają powietrze, porozmawiać z humanoidalnym robotem czy obejrzeć pod mikroskopem komórki hodowane in vitro.
  • W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad stu wystawców z kraju i zagranicy.
  • 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę (15 czerwca) w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny.
  • Wydarzenie będzie relacjonowane na żywo na antenach Polskiego Radia. Zapraszamy! 

Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu. Już w najbliższą sobotę (15 czerwca) na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". 

"Od Pikniku Naukowego wszystko się zaczęło"

- Od Pikniku Naukowego wszystko się zaczęło. Gdyby nie Piknik nie byłoby Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ani wielu innych centrów nauki w Polsce. Uważam, że takie wyjście z nauką w plener, do ludzi, jest najlepszym sposobem na jej przybliżanie. Piknik to też okazja, by poznać naukowców. Oni zwykle kojarzą się nam z osobami ubranymi w białe fartuchy i zamkniętymi gdzieś w laboratoriach, a to zupełnie nie tak. Drugie skojarzeniem, które często mamy, to książki z chemii lub fizyki z odkryciami początku XX wieku. Nauka jest żywa, ona się rozwija i dotyczy nas wszystkich - powiedziała w "Poranku Dwójki" dr Katarzyna Młynek - dyrektor odpowiedzialna za Piknik Naukowy w Centrum Nauki Kopernik. 

Posłuchaj
12:38 _PR2 (mp3) 2024_06_12-09-31-48.mp3 "To najlepszy sposób na przybliżanie nauki" - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik (Poranek Dwójki)

 

Strefa Twórców, Przyszłości i Cywilizacji 

W części "Strefa Twórców" będzie można budować, konstruować i majsterkować, a także znaleźć wiele pomysłów i inspiracji do samodzielnego tworzenia. "Strefa Przyszłości" zaprezentuje wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie. Z kolei w "Strefie Cywilizacji" znajdą się stanowiska związane z historią, sztuką, językiem, komunikacją i naukami społecznymi.

Czytaj także:

Strefa Kultowych Eksperymentów, Zdrowia i Organizatorów 

Na Pikniku dostępna będzie także "Strefa Kultowych Eksperymentów", gdzie zaprezentowane zostaną eksperymenty i doświadczenia. Wśród nich: ciekły azot, suchy lód, para, piana i kolory. "Strefa Rodzinna" to atrakcje dla najmłodszych uczestników i całych rodzin. W kolejnej "Strefie Zdrowia" opowiemy o odkryciach naukowych zmieniających oblicze medycyny i nowatorskich metodach leczenia wielu chorób. Z kolei w ostatniej już "Strefie Organizatorów" będzie można zapoznać się z listą wystawców, instytucji oraz atrakcji.

 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik:

  • 27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym.
  • Piknik Naukowy to największa w Europie plenerowa impreza promująca naukę.
  • Organizatorzy - Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik - przygotowali strefy tematyczne, umożliwiające poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków.
  • Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu. 27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu. / Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: dr Katarzyna Młynek (dyrektor odpowiedzialna za 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 29.05.2024

Godz. emisji: 8.25

***

Na Poranek Dwójki w środę (11.06) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Aldona Łaniewska-Wołłk.

dz/wmkor

Czytaj także

27. Piknik Naukowy. Łazik marsjański polskiej konstrukcji na Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 12:50
Czeka nas sobota pełna wrażeń. 15 czerwca na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wśród licznych atrakcji będzie m.in. prezentacja robotów. Właśnie o robotach rozmawialiśmy z młodymi naukowcami z Koła Naukowego Bekker Team z Politechniki Warszawskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Co nowego czeka na odwiedzających?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 12:30
Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco, czy buty do wykrywania metalu. Już w najbliższą sobotę (15 czerwca) na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". W sobotę w godz. 11.00 – 20.00 na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp jest bezpłatny. Dziennikarze Polskiego Radia będą relacjonować przebieg imprezy i prowadzić z terenu Pikniku audycje na żywo. 
rozwiń zwiń