"Nocna zmiana" - książka o singielce w Londynie. "Kobiety nakładają na siebie niesamowite ciśnienie"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 16:23
W "Poranku Dwójki" - "Nocna zmiana". To tytuł najnowszej książki polskiej poetki i artystki mieszkającej obecnie w Wielkiej Brytanii - Anny Bas. Autorka zdradziła w Programie 2 Polskiego Radia, że główna bohaterka jest efektem jej obserwacji i przemyśleń, które miała, mieszkając przez wiele lat za granicami Polski.
Bohaterka książki Nocna zmiana ma 30 lat, jest singielką, mieszka w Londynie i marzy o miłości
Bohaterka książki "Nocna zmiana" ma 30 lat, jest singielką, mieszka w Londynie i marzy o miłościFoto: Shutterstock/Zigres
  • "Nocna zmiana" opowiada historię 30-letniej kobiety, która przeżyła zawód miłosny i uważa, że nic wielkiego do tej pory nie osiągnęła.
  • Anna Bas - autorka książki - zdradziła, że postać ta jest wynikiem jej obserwacji na Wyspach Brytyjskich.

Bohaterka książki - Gosia Golab - ma 30 lat, jest singielką, mieszka w Londynie i marzy o miłości. Mogłaby być polsko-irlandzką Bridget Jones, gdyby tylko dało się ją polubić… Jej życie to pasmo klęsk. Były chłopak złamał jej serce. Praca na kasie niszczy jej duszę. Rozwód rodziców rujnuje jej finanse, bo ojciec - imigrant z Polski - wyprowadził się na działkę i regularnie potrzebuje pieniędzy. A współlokatorka oskarża ją o morderstwo.

Gosia jednak się nie poddaje. Postanawia zmienić swoje życie. Teraz na pewno wszystko się ułoży, prawda? Przecież wszechświat nagradza dobrych ludzi. No właśnie… problem w tym, że Gosia Golab nie jest szczególnie dobrym człowiekiem - czytamy w opisie wydawcy.

Bohaterka z obserwacji

Anna Bas zdradziła w Dwójce, że bohaterka książki jest odzwierciedleniem jej obserwacji na emigracji. - Byłam zainteresowana stworzeniem postaci, która niekoniecznie jest miła i przyjemna od pierwszego wrażenia. Moim zdaniem bohaterkom w książkach dużo mniej się wybacza. Muszą być dużo bardziej przyjazne od początku - opowiedziała. 

- Poznaję w Wielkiej Brytanii bardzo dużo osób, które pochodzą z małżeństw emigranckich i nie mają zakorzenienia w kulturach, z których pochodzą ich rodzice. Zastanawiało mnie to, jak to się dzieje, że dzieci niewiele wiedzą na temat swojego pochodzenia. Gosia to także efekt takiej ciekawości - przyznała.

Presja

Nie bez znaczenia jest również wiek bohaterki książki. Autorka powiedziała, że presja, jaką nakładają na siebie młode kobiety, jest olbrzymia. - Zaczęłam tę książkę pisać osiem lat temu i miałam wtedy też refleksję nt. tego, jak to jest podchodzić do wieku 30 lat. Jest ogrom rzeczy, które kobiety zakładają sobie, że osiągną w tym wieku. To jest niesamowite ciśnienie, które na siebie nakładamy - oceniła.

- Gosia jest młodą kobietą, która właśnie niedługo skończy 30 lat i ma wrażenie, że niczego do tej pory nie osiągnęła - wyjaśniła Anna Bas.


Posłuchaj
16:56 _PR2 (mp3) 2024_07_01-09-14-21.mp3 Anna Bas m.in. o swoich inspiracjach przy tworzeniu bohaterki książki (Poranek Dwójki)

 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Anna Bas (autorka książki "Nocna zmiana")

Data emisji: 1.07.2024

Godzina emisji: 9.20

dz/kormp

Czytaj także

Wacław Holewiński wraca z nową powieścią. "Bałaszewicz był postacią więcej niż złą"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 17:00
- To był człowiek, który chciał zastąpić Karola Marksa w I Międzynarodówce. I pewnie gdyby Rosjanie zdecydowali się zainwestować w niego większe pieniądze, toby się mogło powieść - mówił pisarz Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej powieści pt. "A potem już tylko mgła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliza Kącka: moja książka jest przeciw diagnozom

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 19:00
- Deklaruję, że książka jest przeciw diagnozom - nie w sensie praktycznym, bo diagnozy jako papier obramowujący nasze aktywności są w stanie nam coś zapewnić, tylko przeciw diagnozom jako unifikującym klasyfikacjom - mówiła w Dwójce dr Eliza Kącka, autorka książki "Wczoraj byłaś zła na zielono", w której opisuje swoją relację z córką będącą w spektrum autyzmu.
rozwiń zwiń