Domalewski: ciekawi mnie człowiek, który ma niewiele wyjść

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 09:30
- Ten film jest trochę rewersem "Cichej nocy", bo jego bohaterem jest Ukrainiec pracujący w Polsce. Interesuje mnie to, że człowiek musi coś porzucić, by zmienić swój los - mówił w Dwójce reżyser o swoim nowym obrazie "60 kilo niczego".
Audio
  • Piotr Domalewski o swoim filmie "60 kilo niczego" (Poranek Dwójki)

Gościem "Poranka Dwójki" był Piotr Domalewski, laureat "Złotych Lwów" - Wielkiej Nagrody 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017 za film "Cicha noc".

Aleksandra Pisula 1200.jpg
Kilka historii naszych paranoi. "Atak paniki" w kinie

- Interesuje mnie bohater, który ma niewiele wyjść, czyli człowiek, który funkcjonuje w prostych okolicznościach, ale przez tę prostotę brutalnych. Słowem, bardziej interesuje mnie dramat kogoś, dla kogo 400 zł to być albo nie być, niż ktoś, dla kogo to kwota do zapłacenia za parking - mówił reżyser. 

W jego najnowszym filmie krótkometrażowym dylematy bohatera nie dotyczą jednak czegoś wymiernego, lecz podstawowych zasad moralnych, które albo trzeba zachować, albo w imię czegoś odrzucić. Na jaką próbę i przez jakie wydarzenie zostaje on wystawiony? Jakiego wyboru musi dokonać? Czy deklaracje co do wyznawanych zasad wytrzymają konfrontację z rzeczywistością? O tym, w nagraniu audycji.

"60 kilo niczego" Piotra Domalewskiego trafi do kin 26 stycznia w ramach I zestawu cyklu "Najlepsze polskie 30". W zestawie również nagrodzone w Cannes Najpiękniejsze fajerwerki ever (reż. Aleksandra Terpińska) oraz zdobywca Nagrody Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym, dokument Amerykański sen (reż. Marek Skrzecz). 

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Piotr Domalewski (aktor, scenarzysta, reżyser)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w  audycji Poranek Dwójki.

mko/kk

Czytaj także

"Dojmująca codzienność". Beksińscy bez fikcji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 11:00
– Dla mnie to ważna i uniwersalna historia relacji pomiędzy ojcem a synem – mówił Marcin Borchardt, reżyser dokumentu "Beksińscy. Album wideofoniczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzikie róże". Samotność kobiety w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 11:00
– Zaraz potem, gdy przestała być nastolatką, stała się mamą. Od razu wpadła w kliszę rodziny – mówiła Anna Jadowska o bohaterce swojego najnowszego filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Maślona: mój film nie jest komedią

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:00
- Trzeba mówić własnym głosem o rzeczach dla siebie ważnych i poszukiwać formy, która będzie najuczciwsza do opowiedzenia tego, co uwiera. Komedia to nie to słowo - mówił w Dwójce o swoim filmie reżyser "Ataku paniki".
rozwiń zwiń