"Dojmująca codzienność". Beksińscy bez fikcji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 11:00
– Dla mnie to ważna i uniwersalna historia relacji pomiędzy ojcem a synem – mówił Marcin Borchardt, reżyser dokumentu "Beksińscy. Album wideofoniczny".
Audio
  • Marcin Borchardt o swoim filmie "Beksińscy. Album wideofoniczny" (Poranek Dwójki)
Plakat filmu Beksińscy. Album wideofoniczny
Plakat filmu "Beksińscy. Album wideofoniczny"Foto: materiał promocyjny

Film na ekrany polskich kin wejdzie 10 listopada, ponad rok po premierze fabularnej "Ostatniej rodziny" Jana P. Matuszyńskiego. Marcin Borchardt nie żałuje, że jego obraz pojawia się jako drugi w kolejności – To bardzo rzadka okazja, by móc skonfrontować wersję fabularną jakiejś historii z jej wersją dokumentalną. Wydaje mi się to sytuacją bardzo interesującą z perspektywy widza – powiedział.

"Beksińscy. Album wideofoniczny" w całości składa się z materiałów pochodzących z ogromnego archiwum taśm rejestrowanych przez Zdzisława Beksińskiego od końca lat 50. do końca lat 90. – Są one drobiazgowym zapisem codziennych rutyn i sytuacji, które niesie ze sobą życie. To nieprawdopodobnie poruszający autentyk – ocenił reżyser, dodając, że pomimo tragiczności historii rodziny Beksińskich nie brakuje w jego filmie momentów pełnych humoru.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Marcin Borchardt (reżyser)

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mz

Czytaj także

Głosy umarłych w domu Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 12:00
– Miałam niezwykły wgląd we wnętrze ich domu. Zdzisław Beksiński stawiał bowiem mikrofon i nagrywał domowe życie. Słyszałam pracującą pralkę, to, co mówił Tomasz lub jego matka – opowiadała w Dwójce Magdalena Grzebałkowska, autorka książki "Beksińscy. Portret podwójny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chciałabym mieć takiego męża jak Z. Beksiński"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 09:30
- Utarła się opinia, że był dziwakiem, ale to był całkiem dobrze osadzony w rzeczywistości mężczyzna - mówiła w Dwójce Aleksandra Konieczna, aktorka, która zagrała Zofię Beksińską w filmie "Ostatnia rodzina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Seweryn: jest wiele prawd o Zdzisławie Beksińskim

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 19:00
- Różne oceny postawy Beksińskiego, dokonywane wyłącznie na podstawie jego twórczości czy tragicznych losów jego rodziny, są niesprawiedliwie - podkreślał aktor, który w filmie "Ostatnia rodzina" odgrywa postać znanego malarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świr i półgłowek"? Prawda o Tomaszu Beksińskim

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 20:00
– Tomek został pokazany w tym filmie jako postać jednowymiarowa, ktoś, kto wrzeszczy na rodziców, rozwala szafki, wyrzuca telewizor przez okno – mówił Wiesław Weiss, autor książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o najlepiej udokumentowanej rodzinie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 16:35
- Ten zasób z jednej strony przeraża, z drugiej fascynuje, bo to około 300 godzin materiału archiwalnego o bardzo zróżnicowanym charakterze - mówił w Dwójce Marcin Borchardt, reżyser pełnometrażowego filmu dokumentalnego "Beksińscy. Album wideofoniczny".
rozwiń zwiń