Tadeusz Łysiak: to na pewno nie nasza jedyna nominacja do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 10:30
- To jest coś pięknego, że taka skromna ekipa młodych ludzi z Polski, robiąca film na zaliczenie, może ostatecznie pojawić się w Hollywood, zostać doceniona i porozmawiać z największymi osobami, jeżeli chodzi o przemysł filmowy na świecie - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Łysiak, reżyser filmu "Sukienka" nominowanego w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski".
Anna Dzieduszycka i Tadeusz Łysiak na czerwonym dywanie
Anna Dzieduszycka i Tadeusz Łysiak na czerwonym dywanieFoto: PAP/EPA/DAVID SWANSON Shutterstock/Valeriya Zankovych

W nocy z 27 na 28 marca czasu polskiego poznaliśmy laureatów Oscarów. Gala wręczenia nagród, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbyła się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Za najlepszy film uznany został obraz "CODA" w reżyserii Sian Heder.

Tadeusz Łysiak. Nominacja za studencką etiudę

Film "Sukienka" w reż. Tadeusza Łysiaka, wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową, nie otrzymał Oscara, ale jego twórcy cieszą się z samej nominacji i swojego wyjazdu do Los Angeles.

- To, kto otrzymał statuetkę, jest tak naprawdę nieważne, bo ważne jest to, co działo się za kulisami. To, czego tak naprawdę nie widać. Poznaliśmy mnóstwo osób z całego przemysłu filmowego - mówił Tadeusz Łysiak podczas telefonicznego połączenia z naszym studiem.

"Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka to opowieść o pracującej w przydrożnym motelu Julii (Anna Dzieduszycka), która – ze względu na swój wyjątkowo niski wzrost – tłumi w sobie najgłębsze pragnienia, także te związane z potrzebą miłości i seksualnego spełnienia. To etiuda studencka, która pierwotnie powstała na zaliczenie przedmiotu.

Film "Sukienka" - zobacz zwiastun:

[Warszawska Szkoła Filmowa/YouTube]

- To jest film, który nigdy w życiu nie pretendował do tego, aby być nominowanym do Oscara ani zwojować cały świat - przyznał reżyser. I zapewnił, że on i jego ekipa nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. - To na pewno nie jest jedyna nominacja do Oscara, jaką państwu podarujemy, na pewno będzie ich więcej i na pewno niektóre z nich zakończą się kiedyś samą statuetką - powiedział.


Posłuchaj
04:48 Dwojka Poranek Dwojki Lysiak2022_03_28-08-01-07.mp3 Tadeusz Łysiak o swoim filmie "Sukienka" i o wrażeniach z uczestnictwa w gali rozdania Oscarów (Poranek Dwójki)

Nominacja do Oscarów - przepustka do kariery

Polską obecność na 94. gali rozdania Oscarów skomentował też Radosław Śmigulski - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, także obecny na miejscu. 

- Miałem przyjemność już parokrotnie uczestniczyć w tej ceremonii z polskimi twórcami, ale po raz pierwszy zdarzyło mi się być tutaj z ludźmi, którzy nie skończyli 30 lat. Ci autorzy zaczęli swoją przygodę filmową od nominacji do Oscara, mogłoby się im przewrócić w głowie, ale tak się nie stało. Są zadowoleni, cieszą się - mówił Radosław Śmigulski.

Czytaj także:

Jak podkreślał, nominacja jest dla polskich twórców przepustką do wielkiej filmowej kariery. - To dyplom potwierdzający: "tak, jestem dojrzałym twórcą, mam umiejętności". Zapewne nikt nie zapyta już o to, czy coś potrafisz. Wartość tego jest nie do oszacowania - mówił.

Posłuchaj
08:27 Dwojka Poranek Dwojki Śmigulski 2022_03_28-07-32-36.mp3 Radosław Śmigulski o polskiej nominacji do Oscara (Poranek Dwójki)

Podczas audycji połączyliśmy się również z korespondentem Polskiego Radia w Los Angeles - Janem Pachlowskim, który opisał przebieg gali i emocje towarzyszące tegorocznej uroczystości. Wyniki skomentował natomiast krytyk filmowy dr Michał Oleszczyk.

Posłuchaj
18:26 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_03_28-08-33-26.mp3 Korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski i krytyk filmowy dr Michał Oleszczyk o oscarowej gali (Poranek Dwójki)

Oscary 2022. Lista laureatów

O wyróżnienie walczył także Polak Janusz Kamiński, uznawany za jednego z najlepszych operatorów na świecie. Wcześniej był nagradzany m.in. za zdjęcia do filmów "Lista Schindlera" oraz "Szeregowiec Ryan". W tym roku nominację przyniosły mu zdjęcia do "West Side Story". Niestety i jemu nie udało się zdobyć statuetki.

Oscara za najlepszy film otrzymał obraz "CODA" w reżyserii Sian Heder. Jessica Chastain odebrała statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej ("Oczy Tammy Faye"). Will Smith został natomiast laureatem Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Nagrodę otrzymał za rolę w "King Richard: Zwycięska rodzina".

Laureatem Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny okazał się film "Belfast" Kennetha Branagha. Statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany otrzymała Sian Heder za obraz "CODA". 

Jane Campion doceniona została Oscarem za najlepszą reżyserię za "Psie pazury". W kategorii muzyka nagrodzono Hansa Zimmera za "Diunę".

Pełną listę laureatów publikujemy TUTAJ>>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Tadeusz Łysiak (reżyser filmu "Sukienka"), Radosław Śmigulski (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia) i dr Michał Oleszczyk (krytyk filmowy)

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 7.00

mg

Czytaj także

Tadeusz Łysiak: polskie kino ma się bardzo dobrze [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 11:11
- Siłą tego filmu jest to, że każdy, na całym świecie, może znaleźć w Julii samego siebie - gościem "Poranka Dwójki" był Tadeusz Łysiak, reżyser i scenarzysta nominowanego do Oscara filmu "Sukienka". Obraz jest odważnym głosem w dyskusji na temat postrzegania w społeczeństwie osób niskorosłych, prowokuje refleksję na temat ich obecności w kinowych produkcjach. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Lang: "Marzec '68" to melodramat, który dzieje się na tle wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 10:35
- "Marzec '68" nosi znamiona filmu historycznego, choć jest to melodramat, który się dzieje na tle tzw. wielkiej historii - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser Krzysztof Lang. Jego najnowszy film, o wydarzeniach Marca '68, od piątku (25.03) będzie można oglądać w kinach.
rozwiń zwiń