Oscary 2022. "Sukienka" - krótki metraż o wielkich sprawach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 10:10
- To jest bardzo mocny, drapieżny film. Dotyka uniwersalnych kwestii, wpisuje się w pozytywną modę na otwarcie się na osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Jestem zachwycony "Sukienką" i mam nadzieję, że dojdzie bardzo wysoko - o polskich kandydatach do Oscarów w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z krytykiem filmowym Łukaszem Adamskim.
Oscary 2022. Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała pierwsze shortlisty
Oscary 2022. Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała pierwsze shortlistyFoto: Shutterstock/Valeriya Zankovych

Szanse na otrzymanie Oscara przez Polaków rosną. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła we wtorek (8.02) listę nominowanych, na której znalazł się krótkometrażowy film Tadeusza Łysiaka "Sukienka". Do Oscara, za zdjęcia do "West Side Story", nominowany został także Janusz Kamiński.

Tadeusz Łysiak w szeregu z największymi

"Sukienka" Tadeusza Łysiaka otrzymała oscarową nominację za fabułę i tym samym 27-letni twórca stanął w jednym gronie z takimi polskimi sławami, jak Wajda, Hoffman, Holland, Polański, Komasa, Pawlikowski, Antczak. - To są najwięksi polscy filmowcy - podkreślił Łukasz Adamski. - Tadeusz Łysiak, który jest jeszcze studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej, wszedł do świata kina z przytupem.

- To oczywiście wiąże się z pewnymi obciążeniami, bo poprzeczkę ma bardzo wysoko postawioną - ocenił krytyk. - Kolejne jego filmy, a szczególnie debiut fabularny, ten długometrażowy, będzie bacznie obserwowany.

"Sukienka" - film artystycznie spełniony

Główną rolę w nominowanym filmie gra Anna Dzieduszycka, która nie jest zawodową aktorką. Tymczasem na jej koncie za rolę Julki znalazło się już kilka wyróżnień - "Sukienka" to kawał świetnego kina - stwierdził nasz gość. 

Czytaj także:

Zdaniem Łukasza Adamskiego sukces filmów w Hollywood wpisany jest w swoistą machinę biznesowo-promocyjną. - To czy ktoś dostanie Oscara czy nie, niekoniecznie zależy od tego, czy film jest artystycznie bardzo spełniony. Zależy również od tego, czy jest dobrze wypromowany - podkreślił. - Czy polscy filmowcy, szkoła filmowa, Polski Instytut Szkoły Filmowej będzie w stanie dotrzeć do akademików, żeby zagłosowali na ten film? To jest otwarte pytanie.

A co nasz gość sądzi o nominacjach dla "West Side Story"? - Janusz Kamiński to jeden z najwybitniejszych operatorów, który pracuje ze Spielbergiem przy wszystkich jego filmach, ale myślę, że tym razem Oscara nie zdobędzie - mówił Adamski. - Ale zdjęcia, poza drugoplanową rolą, to chyba najlepsza część tego filmu.

Posłuchaj
11:30 Poranek Dwójki Oscary 9 luty 2022 08_37_37.mp3 Łukasz Adamski o kandydatach do tegorocznych Oscarów (Poranek Dwójki)

 

[YouTube: Warszawska Szkoła Filmowa]

***

Oscar "narodził się" 93 lata temu - pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbyła się 16 maja 1929 roku. Wtedy jeszcze te słynne statuetki nosiły jedynie nazwę "Academy Award of Merit", czyli nagród za zasługi. Imię, pod którym znamy go dziś, nadano mu dopiero dekadę później.

Pierwszą polską nominację do Oscara otrzymał film Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". W tym filmie pojawiło się wiele elementów, które Polański kontynuował później przez całą swoją karierę. Jest to przede wszystkim motyw nieustannej walki o dominację pomiędzy postaciami, który pojawiał się później niemal we wszystkich jego filmach. Innym stałym elementem jest rygorystyczna jedność czasu i miejsca akcji. Po środek ten Polański również sięgał często. Niemal wszystkie filmy Polańskiego charakteryzowały się też specyficznym napięciem, którego źródło często nie było precyzyjnie zdefiniowane. W "Nożu w wodzie" elementy te złączyły się w sposób idealny. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Łukasz Adamski (krytyk filmowy)

Data emisji: 9.02.2022

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

"Casablanca". 81 lat wyciskania łez

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 05:45
Kultowy amerykański melodramat w reżyserii Michaela Curtiza wszedł na ekrany kin 26 listopada 1942 roku. Mimo upływu lat, film wciąż zachwyca widzów i krytyków na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczęki" Spielberga sztandarowym dziełem gatunku dreszczowców

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 05:35
46 lat temu, 20 czerwca 1975 roku, miała miejsce premiera jednego z najlepiej rozpoznawalnych amerykańskich filmu z gatunku dreszczowców, słynnych "Szczęk" Stevena Spielberga. W niecałe dwa miesiące wpływy z biletów 10-krotnie przekroczyły budżet tej produkcji. Jak na tamte czasy był to wynik rewelacyjny.
rozwiń zwiń