REKLAMA

Jarek Bothur zaprasza na koncert "Tomasz Szukalski Recomposed"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 11:00
W tym roku mija 10 lat od śmierci giganta jazzowego saksofonu Tomasza Szukalskiego. Z tej okazji zapraszamy Państwa na specjalny, dwugodzinny koncert w ramach cyklu "Jazz.PL". - Ten dzisiejszy koncert jest swego rodzaju klamrą, spłacam dziś dług, który pobrałem u mistrza te 21 lat temu - mówił w Dwójce Jarek Bothur.
W tym roku (2022) mija 10 lat od śmierci giganta jazzowego saksofonu Tomasza Szukalskiego
W tym roku (2022) mija 10 lat od śmierci giganta jazzowego saksofonu Tomasza SzukalskiegoFoto: PAP/Maciej Kłoś

Specjalnie na ten koncert Dominik Wania powołał do życia nowy kwartet. W sekcji rytmicznej wystąpią przedstawiciele młodego pokolenia: kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Grzegorz Pałka.

Jak Jarek Bothur nie został rockmanem

Na saksofonie zagra Jarek Bothur, który przyznaje, że gdyby nie muzyka Tomasza Szukalskiego, nigdy nie zostałby jazzmanem. Wszystko zaczęło się od pewnego koncertu w Ostrowie Wielkopolskim, na który zabrali go koledzy.

- Poznanie i spotkanie mistrza Tomasza miało na mnie bezpośredni wpływ - nagły i niespodziewany. Stwierdziłem: "Koncert jazzowy? Nie chcę!". Ja wtedy słuchałem rocka, bluesa, zresztą słucham tego do dziś - opowiadał muzyk. Mimo tej niechęci Jarek Bothur dał się jednak namówić na wyjście na koncert. - Na drugi dzień rano miałem już pożyczony od kolegi saksofon. Byłem świeżo po lub przed maturą - wspominał.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

W programie jazzowe hity

Jarek Bothur zdradził, jakie kompozycje wybrzmią podczas Dwójkowego koncertu. - Połączymy dwa albumy, na pewno pojawią się takie hity, jak "Train people", "Macondo", "The Promise". Zagramy też utwór, który jest niewydany, "Capricron Brothers", od tego utworu zaczniemy - wyjawił.

Dodajmy, że w drugiej części piątkowego wieczoru zagra Józef Skrzek, który zaprosił do współpracy Macieja Sikałę.

Tomasz Szukalski - szakal i wujek

Tomasz Szukalski to jeden z największych jazzmanów w historii polskiej muzyki. Był saksofonistą obdarzonym niezwykle silnym brzmieniem i oryginalnym frazowaniem, współtwórcą sukcesów takich zespołów jak Time Killers, The Quartet, Tomasz Stańko Quartet czy Zbigniew Namysłowski Quintet.

Był solistą w takich orkiestrach jak Studio Jazzowe Polskie Radia, Big Band Stodoła i The Polish-Czech Big Band. Fani jazzu mówili na niego "Tenorissimus" albo "Szakal", a młodsi muzycy nazywali go "wujkiem".

Posłuchaj
13:29 Dwojka Poranek Dwojki jazz 2022_08_05-09-32-07.mp3 Jarek Bothur zaprasza na koncert "Tomasz Szukalski Recomposed" (Poranek Dwójki)

 

Koncertu będzie można posłuchać 5 sierpnia od godziny 18.00 do 20.00 na falach Programu 2 Polskiego Radia. Transmisja wideo na stronie internetowejFacebookuYouTubie Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jarek Bothur (saksofonista, kompozytor i pedagog)

Data emisji: 5.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Kinga Głyk, talent i skromność. Reportaż "Dama PiK" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:30
Kinga Głyk, uważana za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia, od 12. roku życia występowała z ojcem (wibrafon) i bratem (perkusja) w rodzinnym zespole Głyk P.I.K. Trio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W hołdzie Tomaszowi Szukalskiemu. "Ta muzyka daje radość grania"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 19:23
– Połączenie troszkę starszych muzyków – do których się zaliczam – z młodszymi sprawi, że ta muzyka zaistnieje w inny, świeższy sposób. Ale nie będziemy specjalnie odbiegać od pierwowzoru, bo to jest muzyka znakomicie napisana - mówił w Dwójce Dominik Wania, który w piątek 5 sierpnia wraz ze swoim kwartetem wystąpi na koncercie z cyklu "Jazz.PL", poświęconym pamięci saksofonisty Tomasza Szukalskiego.
rozwiń zwiń