REKLAMA

Sabałowe Bajania od rania do rania!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 08:10
To festiwal, który od 56 lat co roku wypełnia Bukowinę Tatrzańską śpiewem, gawędami i muzyką ludową z całej Polski. Jego nazwa wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. 10 sierpnia 2022 rozpoczynają się Sabałowe Bajania!
Audio
  • Sabałowe Bajania od 10.08 w Bukowinie Tatrzańskiej mówi B. koszarek (Dwójka/Poranek Dwójki)
Sabała
SabałaFoto: Polona

Hej, bajania, bajania! Sabały bajania!
Śpiew, taniec, muzyka, od rania do rania!

Sabałowe Bajania – Festiwal Folkloru Polskiego – rozpocznie się 10. i potrwa do 14 sierpnia. Od lat wydarzenie zrzesza nie tylko góralskich artystów, ale i śpiewaków czy muzykantów z całej Polski. Jednym z ważniejszych elementów Sabałowych Bajań są występy konkursowe…

- Sabałowe Bajania to ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych. Najlepsi artyści z różnych regionów Polski będą się prezentować na nasej scenie w Domu Ludowym, coby się spróbować o Grand Prix, jaką jest Bukowiański Buk. Ale Sabałowe Bajania, moi uostomili to nie ino ta cęść konkursowa – mówił Bartek Koszarek, organizator festiwalu. – W środę (10 sierpnia) przez Bukowinę Tatrzańską przejedzie barwny korowód z pytacami znacy z drużbami weselnymi, muzykantami, zbójnikami, które to syćkie wezmą udział w uotwarciu Sabałowych Bajań (godz. 14.00 – przyp. red.)

Tego samego dnia odbędzie się też promocja książki (choć lepsze określenie, ze względu na zawartą w nim wiedzę i objętość woluminu to „księga”) Krzysztofa Gocała – „Góralska Muzyka”. Zaś o 20.00 – w sobotę – publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl teatralny wygrany w gwarze góralskiej. Wystawi go zespół teatralny im. Józefa Pitoraka, działający przy Domu Ludowym!

Sabałowe Bajania to także moc koncertów! W tym roku zagrają m.in. Wałasi, Śleboda czy Młode Tutki. Zaprezentują się także grupy z gminy Bukowina Tatrzańska, Spisza i Podhala.

Na scenie plenerowej na Rusińskim Wierchu odbędą się zawody strzeleckie oraz figle i zabawy dla najmłodszych. Na najwytrwalszych czeka Sabałowa Noc (sobota, 20.00), kiedy nastąpi pasowanie na Zbójnika, nadanie tytułu Wiyrchowyj Orlicy, rozpalenie uroczystej watry i… koncert na 20-lecie zespołu Brathanki.

- Sabałowe Bajania to przecie tez imprezy towarzysące! – przypominał dyrektor Domu Ludowego.

W centrum kultury w Bukowinie Tatrzańskiej zobaczymy także przykłady ludowej sztuki wizualnej z całej polski, zakupimy nietuzinkowe wytwory ludowe na kiermaszu sztuki ludowej oraz skosztujemy najlepszych potraw od lokalnych gospodyń. Będzie i wycieczka w stylu retro – śladami samego Sabały na Rusinową Polanę. Nie zabraknie też śpasów – zabaw dla najmłodszych.

Pozostaje nam tylko – wraz z Bartłomiejem Koszarkiem, dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury Ludowej i głównym organizatorem wydarzenia – zaprosić na Sabałowe Bajania:

- Tak tez, moi uostomili, z wójtem gminy Bukowina Tatrzańska, pospołu z całą załogą Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, piyknie Was uod serca pytom na 56. Sabałowe Bajania!

  • A załoga Domu Ludowego już się dostraja!

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Materiał przygotowała: Ewa Piszczek

Data emisji: 6.08.2022

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Zatrzymać czas. Przeszłość i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 18:30
- Patrząc na podróżujących współcześnie młodych turystów, wydaje się, że chcą oni zatrzymać czas, smsując, robiąc zdjęcia - mówi Grażyna Dobroń. A jak to wyglądało sto lat temu?
rozwiń zwiń