REKLAMA

Hubert Zemler: zespół Magneto to grupa przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 10:00
- W tym zespole rozumiemy się doskonale, każdy wie, co ma robić, to spotkanie podobnych wrażliwości estetycznych. Wiemy, że możemy na siebie liczyć, nie musimy nic sobie nawzajem tłumaczyć - mówił na antenie Dwójki Hubert Zemler. Muzyk zapowiedział występ grupy Magneto, który czeka nas w najbliższej "Miejscówce z Dwójką". 
Grupa Magneto
Grupa Magneto Foto: Liubov Gorobiuk
  • Utwory pochodzące ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, m.in. greckie rembetiko czy tradycyjne turecko-greckie pieśni z Jafzy - taką muzyczną propozycję ma na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką" zespół Magneto.
  • O koncercie na antenie Dwójki opowiadał perkusista i basista Hubert Zemler.

Grupę założyli podczas pierwszej fali pandemii, w mrocznych czasach lockdownu, w Warszawie: Bartek Tyciński (m.in. Mitch & Mitch, Starzy Singers, Slalom, Der Father/Mother, New Cage), Hubert Zemler (m.in. Der Father/Mother, Opla, CEL) i Piotr Domagalski (m.in. Lomi Lomi, Levity). W sobotni wieczór do tego grona dołączą Joanna Halszka Sokołowska oraz Miłosz Pękala.

Muzyka z kręgu Morza Śródziemnego

Hubert Zemler opowiedział o szczegółach powstania zespołu i jego repertuarze. - Spotkaliśmy się w ramach poszukiwania prób jakiejkolwiek działalności podczas lockdownu, kiedy wszyscy siedzieli w domach i byli pełni obaw o przyszłość. Od razu wpadliśmy na pomysł, co mamy grać, utwory powstawały bardzo szybko. Znamy się dobrze, pracowaliśmy razem w różnych zespołach. Sięgnęliśmy po muzykę z kręgu Morza Śródziemnego, pochodzącą z lat 70. i 80. Na potrzeby "Miejscówki z Dwójką" kontynuujemy nasze muzyczne poszukiwania - podkreślił.

Śpiew po językowych konsultacjach

Dodał, że wokalistka Joanna Halszka Sokołowska przeprowadziła specjalne językowe konsultacje. - Będzie śpiewać po grecku i turecku, zadanie nie jest łatwe, rembetiko to odpowiednik portugalskiego fado. Kiedyś było postrzegane jako muzyka nizin społecznych, obecnie jest już szanowane i trafiło na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO - zaznaczył.


Posłuchaj
11:07 2022_08_18 09_33_39_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Hubert Zemler: Magneto to grupa przyjaciół (Poranek Dwójki)

 

Siła nie tylko muzycznej przyjaźni

W najbliższą sobotę przeniesiemy się w miejsce, gdzie odbywają się letnie koncerty artystów związanych ze stowarzyszeniem Lado. - To nasz "Ladomek", czyli jeden z domków na Jazdowie. Siedzimy bardzo blisko siebie, z poczuciem jakbyśmy grali na próbie, dzięki temu udało się wytworzyć energię, o którą trudno podczas pracy w studiu. Jesteśmy przyjaciółmi, jeździmy razem na wakacje, nasza muzyka jest oparta na sile przyjaźni - powiedział Hubert Zemler.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Hubert Zemler (perkusista i basista)

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Jazz.pl: Stanisław Aleksandrowicz Quintet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 16:45
Kilka tygodni temu ukazała się debiutancka płyta grupy Stanisław Aleksandrowicz Quintet "Teoria względności". Koncertowa premiera albumu miała miejsce w ramach cyklu "Jazz.PL". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bastarda Trio & Holland Baroque z muzycznym programem o miłości [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 21:30
W pierwszym odcinku wakacyjnej audycji "Letnia promenada" zaprosiliśmy Państwa na występ dwóch znakomitych zespołów - Bastarda Trio & Holland Baroque. Tytuł koncertu nawiązuje do miłości dworskiej, gdzie rolę odgrywają szlachetność i rycerskość. W Dwójce zaprosiliśmy na retransmisję występu. 
rozwiń zwiń