Arkady Radosław Fiedler: za każdym razem odkrywam w Boliwii coś nowego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 12:00
- Boliwia to duży kraj. Na jej terytorium z łatwością zmieściłyby się trzy Polski i jeszcze zostałoby trochę miejsca. Ludzi jest mniej - 11 mln - ale za to bardzo ciekawych, charakternych, różnych kultur. Tam się mówi 36 językami, choć tym spajającym jest język hiszpański - mówił w "Poranku Dwójki" Arkady Radosław Fiedler, autor książki "Do głębi intrygujący kraj".
Arkady Radosław Fiedler przemierzył Boliwię wzdłuż i wszerz
Arkady Radosław Fiedler przemierzył Boliwię wzdłuż i wszerzFoto: Radek Pietruszka/PAP

Arkady Radosław Fiedler w Boliwii

To kolejna wyprawa do Ameryki Południowej, na którą zabiera nas autor. Trafiamy ponownie do Boliwii, najbardziej indiańskiego regionu w Ameryce Południowej. Arkady Radosław Fiedler przemierzył ten kraj wzdłuż i wszerz, poświęcił mu także dwie książki. Obserwuje i opisuje zachodzące w Boliwii przemiany. Także jego mieszkańców, zgodnie z zasadą, że kto nie podróżuje, nie zna prawdziwej wartości ludzi i prawdziwej wartości poznawanych miejsc.

- Za pierwszym razem wybrałem się do Peru, a stamtąd na jakiś czas przeniosłem się do Boliwii. W 2015 roku byłem z grupą przyjaciół w boliwijskiej części Puszczy Amazońskiej. Z tego powstała książka "Sumienie Amazonii". A w 2019 roku pominąłem już puszczę, natomiast skoncentrowałem się na innych częściach kraju - wyjaśniał gość Dwójki.

Kraj bogaty w złoża naturalne

Arkady Radosław Fiedler mówił o zmianach, jakie na przestrzeni ostatnich lat zachodzą w Boliwii. - Jeszcze 30-40 lat temu Boliwia uchodziła za najbiedniejszy i najbardziej zacofany kraj w Ameryce Południowej, może nawet za jeden z najbiedniejszych na świecie. To się ostatnio bardzo zmieniło, dlatego że Boliwia ma bardzo dużo bogactw naturalnych - powiedział.

Na pierwszym miejscu autor książki "Do głębi intrygujący kraj" wymienił zasoby gazu ziemnego ("To jest drugi na świecie kraj po Wenezueli"), zaraz potem ropę naftową. - Od kilkunastu lat dystrybucja tych dóbr jest bardziej sprawiedliwa. Zaczęło się to od czasów Evo Moralesa, pierwszego prezydenta pochodzącego z rdzennej ludności. Przez kilkanaście lat rządził Boliwią. To bardzo kontrowersyjna postać, ale zanim on nastąpił, to podział zysków np. z wydobycia gazu był niesprawiedliwy. Firmy wydobywcze zostawiały sobie ok. 80 proc. - tłumaczył.

Posłuchaj
13:47 Poranek Dwójki 20.09.2022 fiedler.mp3 Podróżnik Arkady Radosław Fiedler o swojej książce "Do głębi intrygujący kraj" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Arkady Radosław Fiedler (podróżnik, autor książek, współtwórca Muzeum - Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera wraz z Ogrodem Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Poszukiwania wojennego wydania "Dywizjonu 303"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 20:59
Wtedy ukazały się cztery podziemne wydania - trzy w Warszawie w 1943 roku i jedno w Kielcach w 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Bojarski: to ojciec "zaprogramował" Arkadego Fiedlera w tym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 11:48
- W swoich książkach autobiograficznych Arkady Fiedler niewiele wspomina o matce. Prawdopodobnie jest tak, że tej codziennej serdeczności w takim domowym wymiarze aż tak się nie dostrzega. Zwykle pamięta się lepiej tego rodzica, który jakoś nas pobudza, inspiruje. Chyba stąd się to właśnie wzięło - mówił w Dwójce autor książki "Fiedler. Głód świata".
rozwiń zwiń