REKLAMA

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 12:00
- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
Fragment okładki książki Anny Kamińskiej Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak
Fragment okładki książki Anny Kamińskiej "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak"Foto: Wydawnictwo Literackie; materiały prasowe

Odwzajemniona miłość

Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki aktywistki w latach 70. XX wieku?

O tym opowiada wchodzący wkrótce na ekrany kin dokument "Simona". - To opowieść m.in. o tym, że kontakt ze zwierzętami dawał Simonie o wiele więcej wypełnienia uczucia czułości, miłości. Widzimy to na zdjęciach jej partnera Lecha Wilczka, gdzie Simona fotografowana jest z dzikimi zwierzętami, z którymi mieszkali w leśniczówce bez prądu i bez wody. Widzimy, że te dzikie zwierzęta odwzajemniają te uczucia - mówiła reżyserka filmu.

Posłuchaj
12:31 Dwojka Poranek Dwojki Simona 2022_09_27-09-37-14.mp3 Natalia Koryncka-Gruz o swoim filmie "Simona" (Poranek Dwójki)

Spadkobierczyni Simony

Natalia Koryncka-Gruz w swoim dziele prezentuje unikatowe, dotąd niepokazywane zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka. Kluczową postacią jest tu Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony.

- Ida otrzymała cały testament po Simonie Kossak i po Lechu Wilczku, w tym bagażu jest ogromna ilość wspaniałych materiałów, zdjęć, praw do książek Simony - mówiła Natalia Koryncka-Gruz. - Jest jeszcze jedna kobieta, Joanna Kossak, która jest mamą Idy, siostrzenicą Simony, i właściwie ona opowiada swojej córce Idzie te historie rodzinne Kossaków - dodała.

Premiera filmu "Simona" odbędzie się 30 września.

Zobacz zwiastun filmu:

[YouTube Millennium Docs Against Gravity]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Natalia Koryncka-Gruz (reżyserka filmu "Simona")

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Film "Pisklaki". Mikroświat dziecięcych relacji i emocji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:00
- Zainteresowało mnie wyzwanie, przed którym te dzieci stanęły. Musiały puścić dłoń mamy i taty i dać sobie radę w nowym miejscu - mówiła w Dwójce Lidia Duda, dokumentalistka, autorka filmu "Pisklaki", który opowiada o niewidomych dzieciach rozpoczynających szkołę z internatem w Laskach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tichilești - wymazana z map wioska trędowatych

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 07:00
Ukryta w delcie Dunaju rumuńska wioska. Jej mieszkańcy żyją z dala od cywilizacji, wśród psów i kotów swobodnie biegających po opustoszałych ulicach. Ten spokój zwiastuje jednak śmierć. Tichilești było miejscem, do którego przed laty wysyłano chorych na trąd.
rozwiń zwiń