!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Ogród zmysłów. Jak ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach wspiera uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 14:55
Pod Warszawą, w Laskach położony jest ośrodek szkolno-wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, do którego przyjeżdżają osoby z Polski i z zagranicy. Obecnie uczy się tam prawie 200 uczniów, jednak oprócz oferowanej opieki i edukacji wczesnoszkolnej i licealnej, w ramach działania Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego, wsparciem objęte są także małe dzieci i ich rodzice. Na wiosnę planowane jest również otwarcie Ogrodu Zmysłów; projektu, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji wieczornej "Strefa Rodzica" opowiedzieli goście z ośrodków dla osób niewidomych w Laskach, Elżbieta Szczepkowska, siostra Julitta, oraz Dorota Gronowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tracy Spohn/Shutterstock

Celem ośrodka jest umożliwienie osobom niewidomym lub słabowidzącym prowadzenia życia w sposób jak najbardziej samodzielny. W przypadku maluchów opiekunowie skupiają się na ćwiczeniu ich dotyku, m.in. poprzez zabawy i ćwiczenia manualne oraz zajęcia w pracowni z gliną, aby mogły sprawnie nauczyć się pisania i czytania Braille'a. Oprócz kształcenia, dzieci chodzą także na zajęcia rehabilitacyjne czy z integracji sensorycznej. Dużą uwagę przykłada się również do rozwijania pasji i zainteresowań poprzez oferowanie np. lekcji językowych i muzycznych. Umożliwia to im dostanie się na wyższe studia oraz rozpoczęcie kariery zawodowej.  

Posłuchaj
59:18 2021_10_13 21_00_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 13 października godz. 21:00

Obecnie trwają przygotowania do stworzenia w ośrodku Ogrodu Zmysłów. – Chodzi o to, żeby rzeczywiście dać dzieciom, które nie widzą albo słabo widzą możliwość kompensowania braku wzroku innymi zmysłami – powiedziała Dorota Gronowska. Dzięki temu dzieci będą mogły poznać za pomocą węchu czy smaku rosnące tam warzywa, owoce i zioła. Ogród ten pozwoli im obcować z naturą, a także nauczyć się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie na przestrzeni roku. Oprócz tego powstanie tzw. mapa dotykowa, czyli żywopłot i murawa z wielu gatunków traw. Kiedy dziecko będzie po niej chodziło, dotykając różnych faktur pod nogami będzie w stanie wiedzieć w którym jest miejscu oraz co znajduje się z każdej strony, a przez to będzie czuło się bezpiecznie. W związku z tym będą mogły odbywać się tam również zajęcia z orientacji przestrzennej. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Elżbieta Szczepkowska, siostra Julitta, oraz Dorota Gronowska / Ośrodek dla Niewidomych w Laskach
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:38
Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowość w PR Dzieciom. "Jestem, więc myślę" - audycja filozoficzna dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:10
– Co tydzień dzieci będą miały okazję zmierzyć się z pytaniami o naturze filozoficznej i posłuchać, jak odpowiadają na nie ich rówieśnicy– mówi Magdalena Glapińska, która zaprasza w każdą środę na nową audycję Polskiego Radia Dzieciom "Jestem, więc myślę". Jej premierowy odcinek już 20 października o godzinie 17.15.
rozwiń zwiń