REKLAMA

II Warszawski Tydzień Kin Studyjnych. "Nowe doświadczanie kina"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 10:00
- Chcemy zaprosić warszawiaków do małych kin, niestandardowych, przytulnych. Mają zupełnie inny repertuar, ale także zupełnie inne podejście do sztuki filmowej - mówiła na antenie Dwójki Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
II Warszawski Tydzień Kin Studyjnych startuje już 3 października
II Warszawski Tydzień Kin Studyjnych startuje już 3 październikaFoto: Sandra Matic/Shutterstock.com

Atmosfera wokół filmu

- Wydarzenia w kinach studyjnych to nie tylko pokazywanie filmu, ale także tworzenie atmosfery wokół tego filmu, rozmowa, wymiana myśli, doświadczeń i emocji, budowanie wspólnoty, czyli czegoś, co utraciliśmy w czasie pandemii - tłumaczyła Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych. - Małe kina mają nietuzinkową ofertę, której widzowie nie znajdą na platformach streamingowych - podkreślała. 

Widzowie prosili o kontynuację

To już druga odsłona Warszawskiego Tygodnia Kin Studyjnych. Jak tłumaczyła gość Dwójki, zorganizowano ją, by wyjść na przeciw potrzebom widzów. - Pierwsza edycja cieszyła się ogromną popularnością, zarówno w czasie projekcji, jak i wydarzeń towarzyszących, rozmów, debat. Otrzymaliśmy prośby, by kontynuować ten projekt - podkreślała Marlena Gabryszewska. 

Wiele wydarzeń towarzyszących

W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział 14 stołecznych placówek: Amondo, Atlantic, Elektronik, Iluzjon, Kinoteka, Kultura, Luna, Muranów, Praha, Stacja Falenica, Syrena, Świt, U-Jazdowski, a także Wisła. Organizatorzy poza prezentacją filmów zapowiadają wiele pobocznych, ale równie ważnych wydarzeń. Będą konkursy, zaproszenia do wygrania, spacery po kinach studyjnych, spotkania z twórcami, a także przedpremierowe seanse.

Posłuchaj
14:12 Dwojka 2022_10_03-08-37-17.mp3 II Warszawski Tydzień Kin Studyjnych (Dwójka/Poranek Dwójki)

Bogaty program

Start wydarzenia zaplanowano na 3 października, a program imprezy jest, jak tłumaczyła Marlena Gabryszewska, bardzo bogaty. - Praktycznie każdy film, który prezentujemy to obraz nagrodzony na polskim lub zagranicznym festiwalu. Wiele filmów opatrzonych będzie spotkaniem z twórcami, bądź dyskusją lub prelekcją - mówiła gość Dwójki. - Rozpoczynamy od obrazu "W trójkącie", który wejdzie na ekrany dopiero 6 stycznia. To fantastyczne dzieło, które świetnie się ogląda, a to, co dzieje się w tym filmie przekracza granice wyobraźni - mówiła gość Dwójki.

- Drugiego dnia zapraszamy na pokaz filmu "Pisklaki" w reżyserii Lidii Dudy. W naszym repertuarze znajdują się też takie perełki, jak "Baby Broker", film narodzony w Cannes, a także "Boy From Heaven" - wymieniała. - Festiwal zakończymy pokazem filmu "Silent Twins", a tuż przed nim zaprosimy na wernisaż wystawy "Sceny z życia plakatowego" autorstwa Maksa Bereskiego. 

W programie festiwalu coś dla siebie znajdą widzowie w każdym wieku. - Chcieliśmy stworzyć taką ofertę dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Chcemy położyć nacisk nie tylko na filmową stronę kina, ale także aspekty społeczne i psychologiczne, odbędą się więc m.in. warsztaty dla młodzieży i nie tylko - podkreślała Marlena Gabryszewska. 

Sprawdź także:

Kino to miejsce spotkań ludzi

Jak tłumaczyła, kina studyjne przeżywają w Polsce renesans, jednak wciąż - po pandemii - nie jest tak dobrze, jak mogłoby być. - Rzeczywiście przez ostatni okres chorobowy mniej do kin uczęszczali seniorzy, ale ta widownia już się odbudowuje, coraz częściej widzimy też w kinach szkolne wycieczki. Dziś, aby utrzymać te obiekty kinowe, które są, potrzebna nam jest dobra frekwencja - mówiła gość Dwójki. - Kino to nie tylko miejsce, w którym oglądamy produkt, czyli film, ale także miejsca społeczne, takie, w których spotykamy innych ludzi. Dlatego warto wybrać się do kina, zamiast oglądać filmy na platformach streamingowych. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzący: Jakub Jamrozek

Gość: Marlena Gabryszewska (prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych)

Data emisji: 03.10.2022

Godzina emisji: 8.17

kd

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń