REKLAMA

Wiolonczelistka Joanna Gutowska i jej płyta z muzyką Kaiji Saariaho

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 10:55
- Co jest bardzo charakterystyczne, to liryka tej muzyki i operowanie barwami - tak wiolonczelistka Joanna Gutowska mówiła o kompozycjach Kaiji Saariaho.
Joanna Gutowska jest nie tylko wykonawczynią, ale i znawczynią twórczości Kajii Saariaho, której poświęciła swój doktorat
Joanna Gutowska jest nie tylko wykonawczynią, ale i znawczynią twórczości Kajii Saariaho, której poświęciła swój doktoratFoto: Shutterstock/Alenavlad

Polska wiolonczelistka mieszkająca obecnie w Londynie - Joanna Gutowska - nagrała właśnie płytę "Saariaho. Works for cello" z muzyką fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho. Twórczyni tej Polka poświęciła także swój doktorat.

Kaija Saariaho - rosnąca popularność

Album został nominowany do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards (ICMA). Joanna Gutowska przyznała, że spodziewała się dużego sukcesu płyty ze względu na rosnącą rozpoznawalność autorki muzyki.

- Kiedy zainteresowałam się muzyką Kaiji Saariaho w 2013 roku, kompozytorka nie była jeszcze aż tak znana. Ale już w czasie pisania mojego doktoratu stała się ona ogromnie popularna, trudno się z nią było skontaktować - opowiedziała.

Wiolonczelistka stwierdziła, że na międzynarodową sławę Kaiji Saariaho wpływ miało napisanie przez nią opery. - Jej muzyka została rozpowszechniona wśród szerszej publiczności, opera ta dostała bardzo dobre recenzje. Po 2010 roku Kaija Saariaho zaczęła mieć coraz więcej zamówień, w 2018 roku otrzymała sporo nagród i od tamtego czasu jest ogromnie zajęta, co chwilę ma premierę nowych utworów - stwierdziła Joanna Gutowska.

Kaija Saariaho w rankingu najważniejszych kompozytorów świata przeprowadzonym przez "BBC Music Magazine" zajęła najwyższe miejsce wśród żyjących twórców.

Wiolonczela w roli głównej

Na płycie "Saariaho. Works for cello" znalazły się miniatury instrumentalne, które - jak mówi Joanna Gutowska - zdobyły popularność dzięki większym utworom orkiestrowym.

- Chciałam skupić się na wiolonczeli i tylko na wiolonczeli, ponieważ uważam, że ta jej twórczość zasługuje na uznanie. Nie jest to czysto solowy album, znajduje się tam utwór napisany na osiem wiolonczel, a także na wiolonczelę i elektronikę - wyjaśniała Joanna Gutowska.


Posłuchaj
11:28 Dwojka Poranek Dwojki 2022_11_28-09-33-40.mp3 Joanna Gutowska o płycie "Saariaho. Works for cello" z muzyką fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho (Poranek Dwójki)

 

Kosmos brzmień na nowej płycie

Na niniejszej płycie prezentujemy Państwu szereg utworów autorstwa fińskiej kompozytorki, Kaiji Saariaho (ur. 1952), mieszkającej i tworzącej w Paryżu. Artystka jest jednym z najbardziej docenianych współczesnych twórców, eksplorującym przestrzenie dźwiękowe w poszukiwaniu nowego języka muzycznego.

W miejsce tradycyjnych rozwiązań natury harmonicznej lub melodycznej kompozytorka skupia się przede wszystkim na samym dźwięku i jego jakościach – barwie, sile, dynamice. Operuje szerokimi i statycznymi płaszczyznami dźwiękowymi, brzmieniami łagodnymi i ostrymi, chropowatymi, które pełnią tu funkcję strukturyzującą utwór. Wiolonczela staje się tu wehikułem przenoszącym słuchaczy do przestrzeni intymnych, blisko związanych z naturą, do której odwołują się tytuły poszczególnych kompozycji. W tym instrumencie (wspomaganym niekiedy również przez elektronikę) zawiera się prawdziwy kosmos brzmień o medytacyjnym charakterze.

Jedyną wykonawczynią wszystkich kompozycji przedstawionych na płycie jest Joanna Gutowska, polska wiolonczelistka zamieszkała w Londynie. Artystka koncertuje od 12 roku życia, współpracując z najlepszymi orkiestrami na świecie, występując na prestiżowych festiwalach. Jej zainteresowania obejmują różne gatunki i style muzyczne, chętnie również zgłębia współczesną muzykę. Twórczości Kaiji Saariaho poświęciła swój doktorat. 

(opis wydawcy)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Joanna Gutowska (wiolonczelistka)

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 9.30

mg/kor

Czytaj także

"Monologue". Tomasz Daroch i jego pierwsza solowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 11:37
- Kompozycja tej płyty powstawała przez pewien czas. Było to związane przede wszystkim z osobistą chęcią stworzenia płyty solowej, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem takiej okazji. Dlatego chciałem przekazać odbiorcom jak najwięcej swoich oryginalnych emocji - mówił w "Poranku Dwójki" wilolonczelista Tomasz Daroch. Pod koniec minionego roku ukazał się jego solowy debiut - "Monologue - Polish Solo Cello Works".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 10:50
- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
rozwiń zwiń