Międzynarodowy Dzień Teatru. Switłana Oleszko: chcemy powiedzieć, że żyjemy i tworzymy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 14:05
- Tak jak na Boże Narodzenie stawialiśmy wszyscy choinki i mówiliśmy, że nie świętujemy, tylko jest to nasz protest, tak w Międzynarodowym Dniu Teatru pracujemy nawet chyba więcej i to też jest nasz protest. Chcemy powiedzieć, że żyjemy, że tworzymy i ukraiński teatr też żyje - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka Switłana Oleszko, autorka polskiego orędzia na 61. Międzynarodowy Dzień Teatru, który jest obchodzony 27 marca. 
Ukraińskie teatry powracają do życia i adaptują się do nowych warunków życiowych - ocenia Nataliia Krasylnykova.
Ukraińskie teatry powracają do życia i adaptują się do nowych warunków życiowych - ocenia Nataliia Krasylnykova. Foto: Shutterstock / VyacheslavOnishchenko

Polska - drugi dom

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie Switłana Oleszko mieszka i pracuje w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Reżyserka wyrażała w audycji wdzięczność za pomoc ze strony polskich instytucji kultury dla ludzi teatru z Ukrainy

- Bardzo szybko zorientowano się, że potrzebujemy nie tylko pierwszej pomocy, jak schronienie, jedzenie czy ubrania, ale także tego, by powrócić do zawodu; żeby nie zostawiać nas zamkniętych w mieszkaniach. Mamy naprawdę ogromne wsparcie mnóstwa instytucji i bardzo za to dziękuję - podkreślała.

Wielkie życiowe zmiany

Switłana Oleszko przyznała, że razem z innymi ukraińskimi twórcami po wyjeździe z ojczyzny musi szukać innego języka w sztuce. - Od 24 lutego ubiegłego roku mamy całkiem inne życie. Już nie potrafimy tak jak wcześniej zajmować się sztuką, która "unosi się aż do nieba". Budujemy nasze życie prawie od zera i szukamy nowego języka. Nie możemy opowiadać o niczym innym niż nasze życie, które z jednej strony jest teatrem, ale jednocześnie musimy opowiadać o tym, co się z nami stało - tłumaczyła.

Ukraińska reżyserka jest autorką tegorocznego polskiego orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru.


Posłuchaj
12:07 Poranek oleszko 27.03.2023.mp3 Ukraińska reżyserka Switłana Oleszko w 61. Międzynarodowym Dniu Teatru (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Switłana Oleszko (reżyserka, dyrektorka Teatru Arabeski w Charkowie)

Data emisji: 27.03.2023

Godz. emisji: 8.35

pg

Czytaj także

Henryk Bista. "Teatr był dla niego sednem pracy aktora"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 05:40
- Zawsze się dziwię, gdy słyszę, że Henryka nazywa się aktorem drugiego planu. Dla mnie zawsze był  pierwszoplanową postacią, bo każdą swoją rolę potrafił doskonale wyeksponować i wspaniale wypełniał tę przestrzeń, którą otrzymywał w sztuce. To był po prostu bardzo dobry aktor – mówiła aktorka Olga Sawicka na antenie Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:55
– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
rozwiń zwiń