Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 11:07
- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
Mural namalowany przez Banksyego w Bodoriance pod Kijowem
Mural namalowany przez Banksy'ego w Bodoriance pod KijowemFoto: PAP/UKRINFORM

Wojna, Banksy i 3D

Stworzony w technologii 3D dokument "Murale" opowiada o wojnie na Ukrainie i prezentuje murale Banksy'ego, powstałe po rosyjskiej inwazji.

- Wielokrotnie informowaliśmy Banksy'ego o tym, że to robimy. Zarówno przez jego profile w mediach społecznościowych, jak i przez jego biuro prawne. Na pewno ta wiadomość dotarła do Banksy'ego. Mówiłem to podczas otwarcia wystawy i teraz mogę to powtórzyć: wielkie dzięki Banksy, bo my możemy wspierać wiadomość, którą Ty wysłałeś, a Ty wspierasz wiadomość, którą my wysyłamy. Tak naprawdę jest to ta sama wiadomość - podkreślał Maciej Żemojcin.

"Murale" w Cannes

Projekt został zainicjowany przez Artema Iwanienkę, artystę 3D z ukraińskiego Irpienia, i powstał przy wsparciu ministerstwa kultury Ukrainy i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Twórcy są już po pierwszych pokazach swojego filmu, które miały miejsce podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes.

- Zbudowaliśmy tam coś w rodzaju prywatnego kina, kino na osiem osób, żeby osiągnąć efekt pierwszego rzędu w kinie. Nasz ekran miał 12 metrów długości, 2,5 metra wysokości i praktycznie stało się przed nim. Efekt miał być taki, żeby z całego tego festiwalowego zamieszania przenieść się nagle do naszego prywatnego, immersyjnego kina. Wszędzie dookoła było kolorowo, z dużą domieszką czerwonego, a u nas w środku czarno. To było miejsce inne niż cały festiwal - opisywała gość "Poranka Dwójki".


Posłuchaj
17:10 Poranek Dwójki żemojcin 7.06.2023.mp3 Rozmowa z Maciejem Żemojcinem, współtwórcą polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale" (Poranek Dwójki) 

W Cannes film widziało ponad 700 osób. - To była głównie widownia profesjonalna. Podróż "Murali" tak naprawdę dopiero się zaczyna. Jesteśmy wciąż przed etapem pokazania tego szerszej publiczności – tłumaczył Maciej Żemojcin.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maciej Żemojcin (współtwórca filmu dokumentalnego "Murale")

Data emisji: 7.06.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Instytut Teatralny - niezbędne wsparcie dla artystów z Białorusi i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 10:00
- Program rezydencji artystycznych polega na stworzeniu możliwości pracy w zawodzie dla białoruskiego i ukraińskiego środowiska teatralnego. Efekty tej współpracy są ze wszech miar satysfakcjonujące - mówiła w Dwójce Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" - na dobre zadomowiony w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 17:57
- Nasz festiwal stał się integralną częścią Krakowa, choć ma swoją niszowość i autonomię. Nie mamy jednak ambicji, by być jakiś ogromnym festiwalem, bo ta kameralność stwarza ogromny potencjał komunikacji między sobą - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Nadiia Moroz-Olshanska, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód".
rozwiń zwiń