Mateusz Pospieszalski: Miron Białoszewski był artystą alternatywnym

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 11:25
- Przez lata Miron Białoszewski nie był uznawany przez środowisko za poetę. Wręcz nie chciano go tytułować tym mianem, nastąpiło to dopiero później. Każdy, kto tworzy nową sztukę, nową jakość jest bardzo ciężko przyswajalny przez odbiorcę - mówił w Dwójce Mateusz Pospieszalski. Wkrótce premierę będzie miał jego album "Mateusz Pospieszalski - Domysły Rzeczywistości", stworzony do poezji Białoszewskiego.
Mateusz Pospieszalski
Mateusz PospieszalskiFoto: Bartosz Ksiezak/Forum

W 100. rocznicę urodzin poety

Nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego powstała w związku z mijającym w tym roku stuleciem urodzin Mirona Białoszewskiego. Jej tytuł nawiązuje do książki "Donosy rzeczywistości", ale zaczerpnięty został z wiersza poety pt. "Szkoła nieprzyzwyczajenia".

- Jest to opowieść m.in. o tym, że twórca, na co nie spojrzy, to daje mu to inspirację, ale boi się, że popadnie w rutynę, patrząc wciąż na to samo. W połowie wiersza jest fraza, która jest zapisana jako gama na pięciolinii, po jednej sylabie. Jest tam m.in. fragment: "Aniołki, aniołki siadajcie na ściany. Tu siadają, śpiewają gamy. DO-MYS-ŁY RZE-CZY-WIS-TOŚ-CI, RZE-CZY-WIS-TOŚ-CI DO-MYS-ŁY - cytował kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista.

Poeta, prozaik, dramatopisarz, aktor

Miron Białoszewski urodził się 30 lipca 1922 roku w Warszawie na Lesznie. W niektórych źródłach podawana jest data 30 czerwca, ponieważ jego metryka zaginęła, a on sam nigdy nie ustalił dokładnej daty.

Zanim napisał "Pamiętnik z powstania warszawskiego", był dziennikarzem. Swoją reporterską przygodę rozpoczął w czerwcu 1946 roku od artykułu napisanego na obozie studenckim w Leśnym Zdroju. Jego reportaże ukazywały się regularnie przez pięć lat na łamach "Kuriera Codziennego", "Wieczoru Warszawy" czy "Świata Młodych".

Posłuchaj
11:53 Poranek Dwójki pospieszalski 29.06.2023.mp3 Mateusz Pospieszalski o płycie "Domysły Rzeczywistości", stworzonej do poezji Mirona Białoszewskiego (Poranek Dwójki) 

Miron Białoszewski był artystą wykraczającym poza swoje czasy; wypracował własny styl, w którym oprócz związków z XX-wieczną awangardą odnaleźć można przede wszystkim pogłębioną refleksję nad językiem.

W tym roku minęło 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" czy "Chamowa".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Mateusz Pospieszalski (kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista)

Data emisji: 29.06.2023

Godz. emisji: 9.40

pg

Czytaj także

Adam Woronowicz: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" to arcydzieło prozy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:00
- Miron Białoszewski to w sobie nosił przez tyle lat. Jak sam powiedział, Powstanie, to było najważniejsze wydarzenie w jego życiu, zamurowane, które musiało się w pewnym momencie wyrazić. I po 20 latach od zakończenia wydarzeń związanych z Powstaniem on to przelał - mówił w Dwójce aktor i autor spektaklu teatralnego na podstawie pamiętnika polskiego poety Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miron w Sercowisku. O Białoszewskim w 40. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 22:00
W "Strecie literatury" rozmawialiśmy o tym, jaki obraz ostatnich dni życia Mirona Białoszewskiego przynoszą "Listy do Eumenid", co ten tekst i inne napisane wcześniej utwory mówią o stosunku poety do choroby i śmierci. Zastanowimy się również, jak dziś - 40 lat po śmierci autora "Obrotów rzeczy" - czytamy jego twórczość.
rozwiń zwiń