"Wciąż patrzymy na świat oczami Mirona Białoszewskiego"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 18:21
- Poznałam go na studiach, w ponurym okresie po Marcu '68, i nagle znalazłam się jakby w innym świecie; świecie swobody, wolności, zabawy, towarzystwa, bo pierwszy raz w życiu znalazłam jakąś swoją paczkę. No i w obecności wspaniałego człowieka, o którym można nieskończenie opowiadać - mówiła w Dwójce Anna Sobolewska, prezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego.
Miron Białoszewski
Miron Białoszewski Foto: PAP/Jan Kosidowski

Radiowy Miron Białoszewski

"Ludzkie gadanie" podniósł do rangi wielkiej literatury. Sam unikał zapisu, mówił do magnetofonu. Bohaterem audycji "Dwie do setki" był poeta, prozaik, dramatopisarz, a także aktor teatralny – Miron Białoszewski.

Anna Sobolewska i jej mąż Tadeusz brali udział w słynnych wtorkowych spotkaniach w warszawskim mieszkaniu poety. - To tam tak naprawdę się poznaliśmy. Pamiętaliśmy się jeszcze z czasów szkolnych, ale dopiero to spotkanie u Mirona zapoczątkowało poważniejszą znajomość między nami - wspominała Sobolewska.

Pisarz "prywatny"

"Pamiętnik z powstania warszawskiego" - tak odkrył dla siebie Mirona Białoszewskiego Tadeusz Sobolewski. - Po przeczytaniu tej książki chciałem koniecznie zdobyć dedykację dla mojej mamy. Wydawało mi się, że to są podobne osobowości. Mama wprawdzie nie brała udziału w powstaniu, tylko gdzieś na Grochowie siedziała w piwnicy i doczekała się wyzwolenia przez Rosjan. Od czasów liceum pisałem sobie taką literaturę domową, w historii mojej rodziny znajdowałem wszystko. Szedłem więc do Mirona jako "prywatny" pisarz i spotkałem genialnego narratora, kompletnie prywatnego - opowiadał gość Dwójki.

Ponadto w audycji o reporterskiej przygodzie Białoszewskiego mówił mirolog, prof. Adam Poprawa, a Mateusz Pospieszalski przybliżał szczegóły swojego projektu muzycznego z okazji 100. rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego. Zajrzeliśmy również na wystawę "Patyk, na który nawija się niebo" w Muzeum Literatury w Warszawie.

Sięgnęliśmy też do bogatych zasobów archiwalnych z nagraniami samego Mirona Białoszewskiego, jego przyjaciół i współpracowników.


Posłuchaj
112:07 2022_10_22 15_00_03_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Miron Białoszewski radiowy (Dwie do setki/Dwójka) 

Poeta, prozaik, dramatopisarz, a także aktor teatralny Miron Białoszewski urodził się 30 lipca 1922 roku w Warszawie, na Lesznie. W niektórych źródłach podawana jest data 30 czerwca, ponieważ jego metryka zaginęła, a on sam nigdy nie ustalił dokładnej daty.

Zanim Miron Białoszewski napisał "Pamiętnik z powstania warszawskiego", był dziennikarzem. Swoją reporterską przygodę rozpoczął w czerwcu 1946 roku od artykułu napisanego na obozie studenckim w Leśnym Zdroju. Jego reportaże ukazywały się regularnie przez pięć lat na łamach "Kuriera Codziennego", "Wieczoru Warszawy" czy "Świata Młodych".

Był artystą wykraczającym poza swoje czasy; wypracował własny styl, w którym oprócz związków z XX-wieczną awangardą odnaleźć można przede wszystkim pogłębioną refleksję nad językiem.

W tym roku minęło 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" czy "Chamowa".

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Paweł Siwek i Roch Siciński

Goście: Anna i Tadeusz Sobolewscy (przyjaciele Mirona Białoszewskiego), Jan Owczarek (Muzeum Literatury w Warszawie), Mateusz Pospieszalski (kompozytor, multiinstrumentalista), prof. Adam Poprawa

Data emisji: 22.10.2022

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Diamentowa Batuta. Polskie Radio i mistrzowie dyrygentury

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 05:45
14 listopada 2021 roku Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. To dobra okazja, by przypomnieć sylwetki oraz radiowe nagrania dotychczasowych laureatów tej szczególnej nagrody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Baron: Sinfonia Iuventus gra najpiękniejszą polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 18:00
- Nasza orkiestra zrealizowała wszystkie koncertujące formy maestra Krzysztofa Pendereckiego, który był naszym patronem artystycznym. To gigantyczne dzieło, a nagrywamy dość często i nie narzekamy na brak pracy. Plany są bardzo obfite, ale czasami weryfikuje je rzeczywistość - mówił na antenie Dwójki Piotr Baron, saksofonista, kompozytor i dyrektor Orkiestry Sinfonia Iuventus.
rozwiń zwiń