"To była przygoda życia". Wojciech Tomczyk o libretcie do operetki Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 11:20
- Zadzwonił do mnie Marcin Sławiński w imieniu Tomasza Koniecznego i zaproponowali mi napisanie libretta do operetki "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69" Karola Szymanowskiego. Dzięki temu miałem okazję przeżyć przygodę życia. Nie na Hawajach, nie na safari ani w niczym takim - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta.
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: Jacek Lagowski/Forum
  • "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69", to jedyna operetka w dorobku Karola Szymanowskiego.
  • Inscenizacja utworu polskiego kompozytora otworzy 14 lipca Baltic Opera Festival.
  • Patronem medialnym imprezy, która debiutuje na mapie Gdańska i Sopotu, jest Polskie Radio.

Po okresie pierwszych sukcesów Karol Szymanowski przeżywał twórczy dołek. W 1908 roku postanowił trochę odreagować pierwsze niepowodzenia i razem z Grzegorzem Fitelbergiem spędzić bardzo miły czas w Wiedniu. Po pewnym czasie pojawiły się problemy finansowe, i tak zrodził się pomysł na "Loterię na mężów, czyli Narzeczony nr 69" - dzieło szczególne, bo stanowi jedyny przypadek, w którym kompozytor sięgnął po lekką formę operetki.

Libretto po przejściach

Autorem oryginalnego libretta i zachowanych w partyturze tekstów śpiewanych był przyjaciel Szymanowskiego Julian Krzewiński-Maszyński - artysta operetki lwowskiej, wzięty autor wielu librett komicznych i operetkowych. Niestety, pełne libretto "Loterii" nie zachowało się, zaginęły teksty mówione wiążące ze sobą utwory muzyczne.

Na potrzeby produkcji Baltic Opera Festival dopisał je znakomity dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. - Moim zdaniem to się bardzo dobrze złożyło, że pan Karol był łaskaw napisać tę jedną jedyną swoją operetkę. Jeszcze lepiej się złożyło, że zaginęło jej libretto, bo dzięki temu miałem szansę przeżyć przygodę życia - podkreślał gość Dwójki.

Wojciech Tomczyk w świecie sprzed ponad 100 lat

Akcja "Loterii na mężów" dzieje się w Stanach Zjednoczonych w 1908 roku. - Zacząłem od solidnego researchu, co panowie Szymanowski i Krzewiński-Maszyński mogli wiedzieć o rzeczywistości Ameryki. Wtedy akurat w Polsce przebywał z tournée Buffalo Bill ze swoim widowiskiem na temat życia na Dzikim Zachodzie. Rzuciłem się też na Faulknera, próbowałem podejść do tego zgodnie z regułami sztuki - opowiadał Wojciech Tomczyk

Jak zdradził, na początek postanowił zmierzyć się z najbardziej jego zdaniem anachroniczną z dzisiejszego punktu widzenia sceną. - Jest to scena, w której panny śpiewają taką jękliwą pieśń o tym, że panna bez posagu właściwie nic nie może. Postanowiłem zaatakować ją frontalnie dialogiem tak, żeby odwrócić jej znaczenie, z niej wyjść, z niej się wybić, i potem historia się ułożyła - tłumaczył dramaturg i scenarzysta.

Posłuchaj
09:54 Poranek Dwójki tomczyk 12.07.2023.mp3 Wojciech Tomczyk o operetce "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69" Karola Szymanowskiego (Poranek Dwójki) 

Spektakl "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69" wystawiony zostanie w najbliższy piątek (14 lipca) w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Plakat spektaklu "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69" Plakat spektaklu "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69"

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta, producent, krytyk filmowy)

Data emisji: 12.07.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Karol Szymanowski. Uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 05:50
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balet pod Tatrami. "Harnasie" Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 05:45
9 kwietnia 1938 roku odbyła się polska premiera baletu "Harnasie". Było to opus magnum Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. 
rozwiń zwiń