Baltic Opera Festival. Tomasz Konieczny wskrzesza przedwojenną tradycję

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 10:19
- Nazywamy się Bałtycki Festiwal Operowy / Baltic Opera Festival, ponieważ w basenie Morza Bałtyckiego jest ogromne zainteresowanie partycypacją w tego typu wydarzeniu. Powinniśmy ten potencjał wykorzystać - mówił w "Poranku Dwójki" światowej sławy bas-baryton Tomasz Konieczny, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia, które latem tego roku odbędzie się po raz pierwszy w Trójmieście.
Tomasz Konieczny w Five oclock
Tomasz Konieczny w "Five o'clock"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Bayreuth Północy

Pragnienie, by wykorzystać niesamowitą przestrzeń sopockiej Opery Leśnej, zrodziło się w 2009 roku, gdy Tomasz Konieczny po raz pierwszy wystąpił na tej scenie w "Złocie Renu" Richarda Wagnera. Inicjując Baltic Opera Festival, artysta nawiązał do przedwojennej tradycji wystawiania dzieł operowych, za sprawą której Sopot w pierwszej połowie XX wieku nazywany był Bayreuthem Północy.

- Już sama nazwa mówi, że jest to opera. Nie Estrada czy Scena Leśna tylko Opera Leśna. Znajduje się tam zbudowany jeszcze przed II wojną światową kanał orkiestrowy, który jest przeznaczony do wykonywania dużych dzieł operowych. Przed II wojną światową to były w dużej mierze dzieła Wagnera. Ja jestem wagnerianinem, człowiekiem znanym na świecie z tego, że wykonuje dzieła Wagnera, i odczuwam też swoją rolę w tym, żeby w mojej ojczyźnie tego Wagnera troszeczkę przybliżyć - tłumaczył wybitny śpiewak.

Letni wypoczynek i opera

Tomasz Konieczny liczy na to, że Baltic Opera Festival przyciągnie do Trójmiasta tłumy gości. - Szczególnie Gdańsk jest znany na świecie; miasto wolności, miasto "Solidarności". Bardzo dużo ludzi z Zachodu chciałoby tu przyjechać, ludzi, których określamy mianem finansowej wyższej półki i którzy chcieliby zainwestować trochę więcej pieniędzy w swój pobyt na Pomorzu. Do tego również dążymy - mówił gość Dwójki.

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Baltic Opera Festival stwierdził, że opera jest "sportem elitarnym", ale może być również imprezą masową. - Doskonale rozumieli to organizatorzy imprez letnich przed II wojną światową. Tego typu festiwali, które odbywały się w lesie czy na rozmaitych scenach letnich, w grotach skalnych, nad jeziorami, było bardzo dużo. Tradycja ta pozostała, jeśli chodzi o cały niemieckojęzyczny świat, ale takie festiwale mamy też we Francji czy we Włoszech - przypomniał Tomasz Konieczny.

Posłuchaj
16:26 Poranek Dwójki konieczny 27.04.2023.mp3 Tomasz Konieczny o pierwszej odsłonie Baltic Opera Festival (Poranek Dwójki) 

Pierwsza odsłona Baltic Opera Festival odbędzie się w dniach 14-17 lipca br. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Konieczny (śpiewak, dyrektor artystyczny Baltic Opera Festival)

Data emisji: 27.04.2023

Godz. emisji: 9.10

pg


Czytaj także

Tomasz Konieczny: wykonanie Wagnera w Bayreuth jest ważne dla mojego życiorysu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 20:00
- To nie jest takie proste znaleźć śpiewaka, który dobrze zna partię Wotana z Walkirii i będzie gotowy zaśpiewać premierę w Bayreuth bez próby, w dodatku jest jeszcze w tym czasie dyspozycyjny. Akurat kierownictwo Bayreuth trafiło na mnie i tak się złożyło, że pojechałem śpiewać ten spektakl w ekstremalnych okolicznościach - mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy Tomasz Konieczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny: na scenie jest moje życie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 11:20
- Jestem bardzo szczęśliwy, będąc śpiewakiem operowym. Gdybym nie był, pewnie bym tego nie robił. Początki były oczywiście trudne, ale zawsze jest trudno, gdy się chce w życiu coś osiągnąć (...). Trzeba pokonywać siebie, przechodzić przez kolejne granice, bardzo dużo się uczyć - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, który świętuje 25-lecie pracy operowej. 
rozwiń zwiń