Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 11:31
- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Janusz Warmiński, 1989 rok
Janusz Warmiński, 1989 rokFoto: Tomasz Prażmowski/PAP
  • Janusz Warmiński był człowiekiem wielkiej klasy, o wyjątkowych dyplomatycznych umiejętnościach i złożonym życiorysie.
  • "Warmiński" to film o jednym człowieku i jego wielkiej pasji do teatru, którą dzielił się z wieloma osobami.
  • Premiera dokumentu w reżyserii Ewy Hevelke i Michała Januszanieca w środę (20.09) na Scenie Głównej Teatru Ateneum.

Janusz Warmiński (1922-1996) to żołnierz AK, powstaniec warszawski, po wojnie uwikłany w socrealizm. Dyrektor teatru "zza Żelaznej Kurtyny", a jednocześnie prezes International Theatre Institute (Międzynarodowego Instytutu Teatralnego), uczestniczący w życiu teatralnym Paryża, Nowego Jorku, Londynu.

- To jeden z najważniejszych dyrektorów i twórców teatralnych okresu powojennego w Polsce. Przez 40 lat był dyrektorem Teatru Ateneum w Warszawie, jednej z najistotniejszych scen w okresie powojennym. Piastował tę funkcję od lat 50. do okresu transformacji, więc przeprowadził teatr przez okres historycznie burzliwy. Był też twórcą wspaniałego zespołu aktorskiego i reżyserskiego, który istotnie zawarzył na historii teatru - przypomniała Ewa Hevelke.

Reżyser, dyrektor, człowiek teatru

Nakręcony przez nią wspólnie z Michałem Januszańcem dokument "Warmiński" to także opowieść o powojennej historii teatru Ateneum, film pokazujący chwile jego chwały, ale i dramatycznych zawirowań. Opowiada o trudnych wyborach aktorów i aktorek tej sceny wobec wyzwań kolejnych dekad komunizmu i transformacji ustrojowej lat 90. To obraz o jednym człowieku i jego wielkiej pasji teatru, którą dzielił się z wieloma osobami.

Janusz Warmiński to jednocześnie postać nieco już dziś zapomniana. - Wydaje się, że niesłusznie, ale jest trochę w cieniu wielkich kolegów reżyserów-dyrektorów, jak Dejmek, Holoubek czy Axer - zauważył Michał Januszaniec.

Warmiński wraca do Ateneum

W filmie zaprezentowano m.in. nigdy niepublikowane materiały archiwalne ze zbiorów TVP, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i Teatru Ateneum. Twórcy przeprowadzili także ponad 30 rozmów z aktorami i aktorkami, którzy współpracowali z Januszem Warmińskim (m.in. Andrzej Seweryn, Krystyna Janda i Anna Seniuk).


Posłuchaj
16:54 Poranek Dwójki warmiński 19.09.2023.mp3 Ewa Hevelke i Michał Januszaniec o filmie dokumentalnym "Warmiński" (Poranek Dwójki) 

Film "Warmiński" został wyprodukowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy z Teatrem Ateneum, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera dokumentu w środę, 20 września, na Scenie Głównej Teatru Ateneum.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Ewa Hevelke i Michał Januszaniec (autorzy filmu dokumentalnego "Warmiński")

Data emisji: 19.09.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

"Pianoforte". Jakub Piątek z kamerą na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 18:00
Gościem piątkowej audycji "O wszystkim z kulturą" był Jakub Piątek, reżyser filmu dokumentalnego "Pianoforte" opowiadającego o uczestnikach i uczestniczkach Konkursu Chopinowskiego z 2021 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 11:07
- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stary Teatr w Krakowie bohaterem filmu dokumentalnego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 10:00
Gośćmi środowego "Poranka Dwójki" byli Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński, autorzy filmu dokumentalnego pt. "Stary".
rozwiń zwiń