"Święto ognia" - Kinga Dębska ekranizuje bestseller Jakuba Małeckiego

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 11:41
– Jeszcze przed wydaniem "Święta ognia" producent Piotr Dzięcioł kupił prawa do tej książki. Zadzwonił do mnie i mi to zaproponował. Ja wtedy jeszcze nie znałam Jakuba Małeckiego, więc nie byłam entuzjastycznie nastawiona. Gdy to przeczytałam, zrozumiałam jednak, że trafił mi się diament – mówiła w "Poranku Dwójki" Kinga Dębska, reżyserka filmu "Święto ognia".
Kinga Dębska podczas uroczystej premiery filmu Święto ognia w Warszawie
Kinga Dębska podczas uroczystej premiery filmu "Święto ognia" w WarszawieFoto: Radosław NAWROCKI/Forum
  • Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Święto ognia" nagrodzono dwiema statuetkami: za profesjonalny debiut aktorski dla Pauliny Pytlak i za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Kingi Preis.
  • Film Kingi Dębskiej opowiada o chorej na porażenie mózgowe Nastce i jej najbliższych.
  • "Święto ognia" wejdzie na ekrany kin w najbliższy piątek, 6 października.

Produkcja powstała na podstawie uhonorowanej nagrodą literacką im. Norwida książki autorstwa Jakuba Małeckiego pt. "Święto ognia". W głównych rolach zobaczymy studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak i tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik, którym towarzyszyć będą: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski.

"Święto ognia" - z książki na ekran

Literacki pierwowzór filmu "Święto ognia" w dużej części rozgrywa się w głowach bohaterów. Kinga Dębska zmierzyła się więc z wyzwaniem, jak przenieść to na ekran. - Autor pozwolił mi napisać adaptację samej, dodać i odjąć coś od siebie. Dzięki temu mamy mój film oparty na książce Jakuba Małeckiego - podsumowała reżyserka.

Inaczej niż w książce ustawione są również proporcje. - Myślę, że trochę więcej jest Józefiny, którą gra Kinga Preis. Nie ma całej przeszłości głównego bohatera, którego fantastycznie gra Tomasz Sapryk. Ja mam taki sposób reżyserii, że często wypuszczam aktorów, żeby coś się może zdarzyło. I rzeczywiście czasami zdarzały się jakieś cuda. Jest to tak skomponowane, żeby ton był ten sam, ale osiągnięty innymi sposobami - tłumaczyła Kinga Dębska.

Świat oczami Nastki

Kolejną różnicą w porównaniu do powieści Jakuba Małeckiego jest to, że historia, którą oglądamy w filmie "Święto ognia", jest opowiadana z punktu widzenia jednej osoby, a nie trzech. - Jest to Nastka, dziewczyna z porażeniem mózgowym, która ośmiela się być szczęśliwa - zdradziła reżyserka.

Film "Święto ognia" nagrodzono podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dwiema statuetkami: za profesjonalny debiut aktorski dla Pauliny Pytlak (Nastka) oraz za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Kingi Preis (Józefina). Produkcja otrzymała również Złotego Kangura, dzięki czemu będzie dystrybuowana w Australii.

Posłuchaj
13:29 Poranek Dwójki dębska 4.10.2023.mp3 Reżyserka Kinga Dębska o swoim najnowszym filmie pt. "Święto ognia" (Poranek Dwójka) 

Wcześniej jednak film zobaczy publiczność w Polsce. Premiera kinowa "Święta ognia" już w najbliższy piątek, 6 października. 

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:

[źródło: Kino Helios Polska/YouTube]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kinga Dębska (reżyserka filmu "Święto ognia")

Data emisji: 4.10.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Kinga Dębska: nuda nie jest znana ludziom ciekawym innych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:00
- Mam wrażenie, że obecna sytuacja ma nas czegoś nauczyć. Zmusić do zatrzymania się. Odnajduję się w niej całkiem dobrze - mówi reżyserka Kinga Dębska. - Myślę, że wielbicielom filmów, seriali, książek nuda teraz nie powinna grozić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zupa nic" - z dystansem o dzieciństwie w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 11:00
- Ten film nie ma moralizatorskiego tonu, jest podróżą w lata 80. pełną dobrych i złych wspomnień, słodką i gorzką. Przebija w nim ludzkie pragnienie wolności - tak o swoim najnowszym filmie "Zupa nic" opowiadała w Dwójce reżyserka Kinga Dębska. 
rozwiń zwiń