Sinfonia Varsovia - 40 lat orkiestry. "W nowej siedzibie będzie magicznie i przepięknie"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 11:50
- Inwestycję rozpoczęliśmy 5-6 miesięcy temu. Z okna swojego biura widzę, jak te wszystkie wielkie urządzenia i maszyny intensywnie pracują. Dzieje się tak po to, by wszystkich państwa zaprosić już w przyszłym roku, w okolicach września - października, na otwarcie pierwszego minisezonu orkiestry już przy Grochowskiej 272 - mówił w Dwójce Janusz Marynowski - dyrektor Sinfonii Varsovii, która świętuje 40-lecie istnienia.
Muzycy Sinfonii Varsovii
Muzycy Sinfonii VarsoviiFoto: Bartek Barczyk
  • Sinfonia Varsovia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich orkiestr na świecie. W swoim dorobku ma ponad 300 płyt. 
  • W drugiej połowie ubiegłego roku rozpoczęła się budowa nowej siedziby tej bardzo ważnej na kulturalnej mapie stolicy instytucji.
  • W związku z jubileuszem 40-lecia orkiestry spotkaliśmy się w "Poranku Dwójki" z jej dyrektorem - Januszem Marynowskim.

Nowa siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie powoli rośnie. W ramach I etapu inwestycji oddane zostaną do użytku dwie małe sale koncertowe, przestrzeń edukacyjna, galeria sztuki, restauracja i kawiarnia.

Główna sala koncertowa Sinfonii Varsovii w II etapie inwestycji

- Będzie magicznie i przepięknie. Wreszcie pojawi się nowoczesne miejsce do spędzania czasu i do kontaktu z muzyką - mówił z radością Janusz Marynowski. Zdradził również, że zbliża się moment ogłoszenia II etapu przetargu na wyłonienie generalnego wykonawcy głównej sali koncertowej.

Pamiętne koncerty sprzed 40 lat z Yehudim Menuhinem

W ubiegłym tygodniu w swoich mediach społecznościowych orkiestra Sinfonia Varsovia podzieliła się niezwykłą archiwalną fotografią. Została ona wykonana 15 lutego 1984 roku i przedstawia wychodzącego z samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Yehudiego Menuhina wraz z żoną. Wybitny skrzypek i dyrygent przybył do Polski, by poprowadzić nowo powstałą orkiestrę symfoniczną, zbudowaną wokół rdzenia smyczków Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka.

- W kwietniu tamtego roku odbyły się pierwsze koncerty orkiestry w Filharmonii Narodowej w Warszawie właśnie z Yehudim Menuhinem. Jako uczeń szkoły muzycznej siedziałem wtedy na schodach na balkonie filharmonii i nagrałem ten koncert. Zrobiłem to zupełnie nielegalnie, ale szczęśliwie było też i legalne nagranie, więc jest nawet płyta z tego koncertu - wspominał gość Dwójki.

Sinfonia Varsovia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich orkiestr na świecie. W swoim dorobku ma ponad 300 płyt. To także instytucja, która prowadzi działalność edukacyjną, akademie mistrzowskie dla młodych muzyków orkiestrowych - Akademia Sinfonia Varsovia. Organizuje również festiwale: Szalone Dni Muzyki i Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.


Posłuchaj
15:57 Poranek Dwójki marynowski 19.02.2024.mp3 Janusz Marynowski o jubileuszu 40-lecia kierowanej przez siebie orkiestry Sinfonia Varsovia (Poranek Dwójki)

 

W swojej 40-letniej historii orkiestra współpracowała z wieloma dyrygentami, m.in. Claudio Abbado, Jackiem Kaspszykiem, Emmanuelem Krivinem, Witoldem Lutosławskim, Lorinem Maazelem, a także Jerzym Maksymiukiem i Jerzym Semkowem. Na lata związał się z nią kompozytor Krzysztof Penderecki.

Janusz Marynowski w rozmowie z Pawłem Siwkiem (tyłem) w studiu Dwójki Janusz Marynowski w rozmowie z Pawłem Siwkiem (tyłem) w studiu Dwójki

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janusz Marynowski (dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia)

Data emisji: 19.02.2024

Godz. emisji: 9.35

mgc/pg/kormp

Czytaj także

Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 12:30
- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego wraca po kilkuletniej przerwie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 11:45
Poprzedni Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego zorganizowano w 2018 roku. Na początku maja odbędzie się jego 12. odsłona. - Mamy nadzieję, że konkurs wkracza w nową epokę. Od początku jego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Ponieważ konkurs się rozrasta, potrzebny jest też mocny finansowo partner. Poprzednio był nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a teraz my postanowiliśmy się w to włączyć - mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, wiceszef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń