"Rozbieranie ze snu. Daniel Rycharski i Władysław Hasior". Zrozumieć polską wieś

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2025 13:24
- Na tej wystawie generalnie zajmujemy się rozbieraniem różnych mitów. Mitów narodowych, mitów związanych z pochodzeniem. Jednym z tych obecnie funkcjonujących jest mit chłopskich korzeni polskiego społeczeństwa - mówił w Dwójce artysta wizualny Daniel Rycharski o wystawie prezentującej prace jego i Władysława Hasiora, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Wystawa Rozbieranie ze snu. Daniel Rycharski i Władysław Hasior to poruszająca wielogłosowa opowieść o polskiej wsi, jej pamięci, mitach i współczesnych napięciach
Wystawa "Rozbieranie ze snu. Daniel Rycharski i Władysław Hasior" to poruszająca wielogłosowa opowieść o polskiej wsi, jej pamięci, mitach i współczesnych napięciachFoto: Trafostacji Sztuki/materiały prom.

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio i posłuchaj audycji

Na dwóch kondygnacjach szczecińskiej galerii prezentowanych jest kilkadziesiąt prac Daniela Rycharskiego - jednego z najważniejszych polskich twórców współczesnych - oraz Władysława Hasiora - nieżyjącego od ponad ćwierć wieku rzeźbiarza, malarza, scenografa związanego z Podhalem i polską wsią, ikony polskiej sztuki powojennej.

"Rozbieranie ze snu". Daniel Rycharski i Władysław Hasior wokół materii

- Obu nas interesuje materia, tyle że on przekształcał materię, kształtował ją i w ten sposób próbował wywołać emocje widza. Dla mnie natomiast ważna jest prawda materii. Łączy nas oczywiście pochodzenie, zainteresowanie ludowością, zainteresowanie kulturą religijną, choć myślę, że przy okazji tej drugiej wystawy trochę bardziej chcieliśmy, żeby wybrzmiały różnice, które też są między nami. Dlatego postawiliśmy na to, żeby pokazać moje duże prace i takie najbardziej sztandarowe, jak Pomnik chłopa czy Piła. A w przypadku Hasiora pokazać jego mniejsze prace, ale za to więcej niż moich prac - tłumaczył Daniel Rycharski.

Sztuka, która opowiada o współczesnej wsi

Wystawa "Rozbieranie ze snu" wchodzi w polemikę z ludową historią Polski opowiadaną z perspektywy intelektualistów. Zdaniem artysty jest to opowieść skoncentrowana na drugiej połowie XIX wieku i początku XX wieku, a całkowicie pomija współczesność.

Czytaj także:

- Próbujemy troszkę rozebrać ten mit i pokazać współczesną polską wieś, dlatego że to jest bardzo ważne. Mamy na przykład wybory i polska wieś wybiera nam nie tych, co byśmy chcieli, prawda? Albo na przykład rolnicy wychodzą protestować na ulicę i blokują nam drogi. My nie rozumiemy, o co chodzi wsi, dlatego, że my żyjemy wsią dawną, wsią skansenowską, malowniczą, a nie współczesną. Bardzo ważne było więc dla mnie, żeby na tej wystawie opowiedzieć o problemach współczesnej wsi - podkreślał Daniel Rycharski.

Wystawa "Rozbieranie ze snu. Daniel Rycharski i Władysław Hasior" w Trafostacji Sztuki w Szczecinie potrwa do 5 października br.

***

Przygotowanie: Małgorzata Frymus

Data emisji: 23.07.2025

Godz. emisji: 8.20

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg/k

Czytaj także

Władysław Hasior wraca na Zamek Królewski po 50 latach. Wystawa "Hasior. Trwałość przeżycia"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 16:00
Na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia" na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć najznakomitsze spośród obecnie dostępnych dzieł Władysława Hasiora, wypożyczone z polskich muzeów i ze zbiorów prywatnych. Zarówno pod względem formy, jak i treści ukazane zostało możliwie szerokie spektrum poszukiwań twórczych artysty. Patronem medialnym wystawy jest Polskie Radio. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Performanse plastyczne Władysława Hasiora". Dorobek zakopiańskiego artysty

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 21:04
Był artystą oryginalnym i nowoczesnym, nie bał się wykorzystywać niekonwencjonalnych materiałów. Władysław Hasior uchodzi za jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Nakładem Instytutu Teatralnego ukazała się pierwsza monografia w całości poświęcona perfomatywnej twórczości zakopiańskiego artysty. 
rozwiń zwiń