X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieznane oblicze nazistowskiego Lebensbornu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 15:37
- W ówczesnych realiach program ten jawił się dla niektórych kobiet jako dobre rozwiązanie. Szczególnie dotyczyło to panien z nieślubnym dzieckiem, które skazane były na ostracyzm - podkreśliła Anna Malinowska, opowiadając o ośrodkach, które miały wychowywać "czystych rasowo" obywateli III Rzeszy.
Audio
  • Agnieszka Jaczyńska i Anna Malinowska o brutalnej polityce programu Lebensborn (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: impress/Shutterstock.com

- W placówce prowadzonej przez nazistów kobieta mogła donosić swoją ciążę i ukryć ten fakt przed innymi. Niektóre Niemki po urodzeniu dziecka oddawały je do adopcji w rodzinach esesmanów lub pozostawiały dziecko w ośrodku na czas znalezienia pracy i nowego miejsca zamieszkania - dodała Anna Malinowska, autorka książki "Brunatna kołysanka. Historia uprowadzonych dzieci".

Jak zauważyła goszcząca również w audycji Agnieszka Jaczyńska, nawet jeśli program Lebensborn stanowił pomoc dla znajdujących się w trudnej sytuacji kobiet niemieckich, była to wciąż przede wszystkim "świadoma polityka nastawiona na pozyskanie rasowo właściwych, wartościowych późniejszych obywateli III Rzeszy".

W nagraniu audycji posłuchamy również o Niemkach rodzących dzieci z oddania dla Hitlera, a także o brutalnej polityce porwań i germanizacji - rasowo wartościowych - polskich dzieci.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Anna Malinowska (dziennikarka), (Agnieszka Jaczyńska (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnica zniknięcia zastępcy Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 16:32
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września: Francja nie dotrzymała umowy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 08:00
Zgodnie z polsko-francuską konwencją wojskową oddziały zachodnich koalicjantów miały ruszyć na Hitlera właśnie 17 września 1939 roku. Zamiast oczekiwanej odsieczy ten dzień przyniósł Polsce inwazję wojsk Rosji Radzieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
rozwiń zwiń