Leonardo da Vinci i jego "Święty Hieronim" pełen sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 15:15
Twarz starca, ale ciało młodego człowieka. Idealizacja proporcji, połączona z wnikliwymi studiami anatomicznymi. Wreszcie ludzkie ciało jako obiekt grzechu, ale też ciało, które poprzez pokutę może doznać zbawienia. Sprzeczności godne Leonarda da Vinci, które tworzą frapujące przedstawienie ekstatycznego stanu ducha i udręczonego ciała.
Leonardo da Vinci, Św. Hieronim na pustyni
Leonardo da Vinci, "Św. Hieronim na pustyni"Foto: Marek Skorupski/Forum

Nie wiadomo dla kogo powstał "Św. Hieronim", mało też wiemy o wczesnych losach obrazu Leonarda da Vinci. Pozostał nieukończony, podobnie jak "Pokłon trzech króli", czy "La Scapigliata". Na białym gruncie ciemną farbą wykreślone są zarysy kompozycji – święty klęczy, trzyma w ręce kamień, którym bije się w pierś w akcie pokuty; towarzyszy mu lew, wdzięczny za wyciągnięcie ciernia z łapy; świadectwem pozycji Hieronima jest kapelusz kardynalski. Lew, kamień i kapelusz to tradycyjne atrybuty świętego. Hieronim, który zasłynął przekładem Biblii na łacinę, jako pokutnik udał się na pustynię; w obrazie Leonarda dręcząc ciało, medytuje nad ukrzyżowanym Chrystusem.

Brak kolorów potęguje dramaturgię, chociaż w niezamierzony sposób. Nieukończone obrazy Leonarda pozwalają również poznać "rusztowanie" jego obrazów, ale też technikę, dzięki której osiągał ulubione efekty artystyczne, w tym sfumato. Leonardo rozpoczynał malowanie od konturowego rysunku na białym gruncie, następnie wypełniał go monochromatycznym, wstępnym modelowaniem, zaznaczając cienie i półcienie za pomocą lawowania brązową lub szarą farbą. Kolor i walor (stopień jasności) podmalówki były wykorzystywane w ostatecznym modelunku światłocieniowym obrazu. Jeśli bowiem na to chłodne w odcieniu podmalowanie nakładane były później przeźroczyste laserunki, w efekcie powstawał modelunek o łagodnych przejściach. Tak rodził się charakterystyczny dla Leonarda modelunek karnacji o chłodnej, przydymionej opalescencji i przejścia światłocieniowe o niespotykanej wcześniej subtelności. Taka jest techniczna geneza sfumato – efektu rozmytych i zadymionych konturów.

Tradycyjnie obraz jest datowany na ostatnie lata pobytu Leonarda we Florencji (ok. 1480). Można jednak przypuszczać, że powstał już w Mediolanie, na dworze Ludovica Sforzy, to tam bowiem Leonardo rozpoczął badania nad ludzkimi proporcjami i anatomią. W kolekcji rysunków anatomicznych Leonarda przechowywanych w Windsor Castle zachowały się studia mięśni ręki i barków, przypominające ułożenie ciała św. Hieronima z watykańskiego obrazu.

Leonardo da Vinci, "Św. Hieronim na pustyni", Pinakoteka Watykańska

Posłuchaj
14:50 2022_12_04 14_44_20_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Leonardo da Vinci i jego "Święty Hieronim" pełen sprzeczności (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 4.12.2022

Godzina emisji: 14.45

mg

Czytaj także

Leonardo da Vinci. Artysta doskonały

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 05:40
- Leonardo da Vinci od małego dziecka miał ten dar, że umiał się uczyć sam. Obserwował otaczający go świat i jak nie umiał jeszcze pisać, to tylko rysował, a kiedy nauczył się pisać, to rysował i notował - mówiła historyk sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''. Projekty i konstrukcje według szkiców mistrza

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 09:50
– Nazwisko Leonardo da Vinci kojarzy się z wybitnym malarstwem, ale to nie wszystko, co można powiedzieć o tym wielkim artyście. Był także inżynierem, geologiem, projektantem różnego rodzaju urządzeń – mówi w Trójce Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w którym prezentowana jest wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''.
rozwiń zwiń