X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polakiem był z wyboru, Polsce został wierny do końca"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 18:27
- W polskim podziemiu był najwyższym rangą oficerem Narodowych Sił Zbrojnych pochodzenia żydowskiego. Najważniejsze jednak jest to, że był patriotą wiernym Polsce przez całe swoje życie – mówił w Dwójce Wacław Holewiński.
Audio
  • Rozmowa z Wacławem Holewińskim o jego książce "Honor mi nie pozwala" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Honor mi nie pozwala
Okładka książki "Honor mi nie pozwala"Foto: mat.prasowe

książka 1200.jpg
Jakub Karpiński - kronikarz Marca '68

W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z autorem książki "Honor mi nie pozwala", której bohaterem jest Stanisław Ostwind-Zuzga, postać wyjątkowa na kartach polskiej historii.

- Pochodził z tradycyjnej rodziny żydowskiej, a świadomie wybrał polskość. Mając 16 lat poszedł do legionów Piłsudskiego, był internowany, walczył w wojnie 1920 roku, służył w policji, a w podziemiu trafił do NSZ. Był komendantem powiatu węgrowskiego i kiedy wkroczyli tam Rosjanie, prawie natychmiast go aresztowali. Nie ulega wątpliwości, że mógł uratować życie, gdyby poszedł na współpracę – opowiadał Wacław Holewiński.

Major Ostwind-Zuzga został aresztowany w styczniu 1945 r. Urząd Bezpieczeństwa przewiózł go do aresztu w Otwocku i tam torturami próbował zmusić do współpracy z sowietami. Major nie dał się złamać.

Kiedy i dlaczego major Ostwind-Zuzga odrzucił propozycję kolaboracji i jak długo czekał na proces? Kto go sądził i w jakiej randze byli sędziowie? Dlaczego gen. Rola-Żymierski dowodzący wojskiem polskim walczącym u boku sowietów nie skorzystał z prawa łaski? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Rozmawiał: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Wacław Holewiński

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.


Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Krzeczkowski. Tajemniczy mistrz polskich intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 13:00
- W świecie, nie tylko literackim, Warszawy uchodził od lat 60. za absolutny autorytet. Ale tajemnic w jego życiorysie jest bardzo dużo - opowiadał Wacław Holewiński o Henryku Krzeczkowskim, publicyście, pisarzu, ale i ojczymie… Anny German.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Ośniałowski. Poeta, kwiaciarz i człowiek samotny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 13:11
- Imał się różnych zajęć: był murarzem, tragarzem, uczył francuskiego. Żeby zarobić pieniądze, jeździł nawet do Wawra zrywać wrzosy, które potem sprzedawał na rogu Nowego Światu – podkreślił Wacław Holewiński, mówiąc o mało znanym poecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seweryna Szmaglewska. Piętno obozu śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 14:00
W "Literackich portretach" Wacław Holewiński opowiadał o pisarce, na której twórczości zaważył koszmar lat spędzonych w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń