"Rozmowy w Katedrze" Maria Vargasa Llosy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 18:25
Losy Santiago i jego rodziny oraz związana z nią obyczajowo-kryminalna intryga, służą Llosie do stworzenia szerokiej panoramy społeczeństwa Peru.

"Rozmowa w Katedrze", powieść peruwiańskiego pisarza Maria Vargasa Llosy z 1969 roku uważana jest za najważniejsze dzieło w dorobku Llosy. Wielowarstwowość i wielogłosowość, kontrapunkt współczesnej historii polityki i obyczajowości, umiejętność kontrastowania fabuły i wirtuozeria formalna sprawiają, że "Rozmowa w Katedrze" należy do najważniejszych utworów prozatorskich XX wieku.

Losy Santiago i jego rodziny oraz związana z nią obyczajowo-kryminalna intryga, służą Llosie do stworzenia szerokiej panoramy Peru, od metyskich i murzyńskich chat po rezydencje kreolskiej elity społecznej, finansowej, politycznej. Santiago wędruje po zakamarkach pamięci i cofa się o dekadę, a Llosa jeszcze wcześniej, odtwarzając mechanizm powstawania dyktatury i ukazując jej nie zawsze jawny wpływ na życie jednostki.

W Polsce pod koniec lat 70. powieść ta należała do najchętniej czytanych i komentowanych, szczególnie w kręgach inteligencji opozycyjnej, szukającej w niej odniesienia dla lepszego zrozumienia mechanizmów świadomości własnej sytuacji i nasilającej się walki politycznej. "Rozmowa w Katedrze" to także wielki fresk społeczeństwa peruwiańskiego poddanego ciśnieniu dyktatury generała Odríi, bezlitosna analiza mechanizmów przemocy, konformizmu i najrozmaitszych form zniewolenia.

Zapraszamy na dwójkowy "Wieczór ze słuchowiskiem" na podstawie powieści Maria Vargasa Llosy w przekładzie Zofii Wasitowej, w adaptacji Bożeny Markowskiej, i reżyserii Janusza Kukuły,

Obsada: Krzysztof Gosztyła, Mirosława Dubrawska, Zdzisław Tobiasz, Piotr Bajor, Marcin Troński, Hanna Stankówna, Ewa Wencel, Janusz Zakrzeński.

Czytaj także

Mario Vargas Llosa o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 21:13
Noblista bez ckliwości i sentymentalizmu pisze o swoim życiu i opowiada o problemach rodzimego Peru. W Polsce ukazała się właśnie jego autobiografia "Jak ryba w wodzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzędnik Llosa

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 10:00
- Tegoroczny noblista pracuje w niezwykle zdyscyplinowany sposób. Każdego dnia poświęca pisaniu od 7 do 10 godzin – wyjaśnia Roman Warszewski, autor wywiadu rzeki z peruwiańskim pisarzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Llosa: islamscy fanatycy są jak komuniści

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 02:00
Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, peruwiański prozaik Mario Vargas Llosa oświadczył w sobotę, że fundamentalizm islamski zastąpił komunizm jako główny wróg demokracji.
rozwiń zwiń