Schulz i księżniczka krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 08:53
Słuchowisko według "Wiosny" Brunona Schulza, opowiadania ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą".
Robert Lewis Reid, Biały parasol, fragm.
Robert Lewis Reid, "Biały parasol", fragm. Foto: Wikipedia/domena publiczna

Akcja "Wiosny" ma charakter sensacyjno-polityczny. Wpadłszy na trop dynastycznej tajemnicy, że Bianka jest księżniczką krwi, podstępnie przez cesarza Franciszka Józefa wydziedziczoną, bohater - Józef N. postanawia zwrócić tron prawowitej spadkobierczyni.

Ale to tylko zarys treści, bo jak to w prozie Schulza: "Świat tych opowiadań jest immanentny. Rządzą w nim nie fizykalne, lecz psychologiczne prawa. Jak we śnie nie obowiązują w nim zasady tożsamości ani sprzeczności: przedmioty mogą równocześnie być i nie być sobą: pokój, w którym bohater rozmawia z Bianką, okazuje się właściwie lasem, las - właściwie pociągiem. Jak w filmowej przebitce kształty przeświecają zza siebie, pierwszy plan wciąż zlewa się z drugim. Co więcej, nie wiadomo, który jest tu właściwie pierwszy, a który drugi, co jest rzeczywistością, a co porównaniem, co widome, a co domyślne - cały ten świat jest bowiem jednolicie psychiczny." (Artur Sandauer - "Rzeczywistość zdegradowana")
Reżyseria: Jana Warenyci, adaptacja Bogumiły Prządki, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Występują: Mariusz Bonaszewski, Mariusz Benoit, Patrycja Szczepanowska, Gustaw Lutkiewicz, Andrzej Ferenc, Krzysztof Kumor, Grzegorz Wons.
17 listopada (sobota), godz. 22.00

Czytaj także

Trzech fenomenalnych anarchistów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 18:10
Witkacy, Schulz, Gombrowicz. Trzech szermierzy słowa, którzy wypowiedzieli walkę skostniałej tradycji. Trójka indywidualistów, którzy stworzyli nowe światy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listopad miesiącem Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 11:00
Senatorowie postanowi uczcić pamięć artysty i przyjęli uchwałę w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W świecie Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:00
W tym roku wspominamy 120. rocznicę urodzin i 70. rocznicę śmierci autora "Sklepów cynamonowych". We Wrocławiu rozpoczyna się poświęcona mu impreza.
rozwiń zwiń