"Arabski irracjonalizm będzie nas dotyczył"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 18:00
- Pora zacząć się uczyć kultury afrykańskiej, bez uprzedzeń, ale też bez zbytniej fascynacji. Nie unikniemy tej fali - podkreślił Piotr Ibrahim Kalwas, autor m.in. książki "Egipt: Haram Halal".
Audio
  • Piotr Ibrahim Kalwas o paradoksach Egiptu i świata arabskiego (Wieczór autorski/Dwójka)
Z punktu widzenia mentalności i obyczajowości europejskiej świat arabski zatrzymał się w średniowieczu - podkreślał Piotr Ibrahim Kalwas
Z punktu widzenia mentalności i obyczajowości europejskiej świat arabski zatrzymał się w średniowieczu - podkreślał Piotr Ibrahim KalwasFoto: Emifaulk/Flickr, lic. CC

- Reżim wojskowy albo władza fundamentalistów. To błędne koło, w którym znalazła się większość krajów arabskich. Nie można tam odgórnie narzucić demokracji, bo jej nie ma w religii, w rodzinie i społeczeństwie - wyjaśniał reportażysta, od 15 lat wyznający islam, a od 7 mieszkający w Aleksandrii. - Ci ludzie, przeniesieni do zlaicyzowanej, stechnicyzowanej Europy, przeżywają szok. Pojawia się w nich poczucie winy, że znaleźli się w grzesznej krainie, w której mogą zatracić swoją religijność. I mogą sprawiać kłopoty - podkreślił.

Dla Europejczyka Egipt to przede wszystkim kraj paradoksów. Zdecydowane większość obywateli popiera tam na przykład wprowadzenie prawa szariatu i sprzeciwia się jednocześnie rządom islamistów.

***

Tytuł audycji: Wieczór autorski

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Piotr Ibrahim Kalwas (reportażysta, autor książki "Egipt: Haram Halal")

Data emisji: 24.07.2015

Godzina emisji: 17.30

mm/bch

Czytaj także

Wyspa Man – tam Polacy uciekali przed Polską

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 21:00
– Niektórzy z moich bohaterów nie wrócą już do Polski, ale nie chcą się zakorzenić na wyspie – mówił Dionisios Sturis, autor książki "Gdziekolwiek mnie rzucisz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia - kraj umownego języka i emocji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 13:00
- Kiedy Japończyk na pożegnanie mówi do ciebie "wpadnij znów" to nie jest to zaproszenie, tylko stwierdzenie, że miło spędzało się czas - opowiada autor książki "Dzienniki japońskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scenariusze dla Kuby po śmierci Fidela

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 18:00
- Kubańczycy nie są mściwi. Opozycjoniści raczej nie palą się do tego, by po przejęciu władzy powywieszać na latarniach ludzi reżimu - mówił w Dwójce Maciej Stasiński.
rozwiń zwiń