"Cyklon" - opowieść o Birmie i katastrofie władzy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 18:00
Birma to kraj, który właśnie przechodzi transformację od dyktatury do demokracji. Reportaż Andrzeja Muszyńskiego jest wnikliwą analizą potężnych związków religii i władzy.
Audio
  • Andrzej Muszyński o książce o Birmie pt. "Cyklon" (Wieczór autorski/Dwójka)
Książka Cyklon to efekt ośmiu podróży do jednego z najbardziej odizolowanych państw na świecie
Książka "Cyklon" to efekt ośmiu podróży do jednego z najbardziej odizolowanych państw na świecieFoto: Wydawnictwo Czarne/mat. prasowe

- Po raz pierwszy przybyłem do Birmy w 2008 roku i początkowo myślałem, że będę pisał o paskudnym azjatyckim reżimie, który porównywało się wówczas do Korei Północnej. A raptem dwa lata później odbyły się pierwsze od 20 lat wybory parlamentarne - mówi autor reportażu.

Od poniedziałku 10 sierpnia czytamy "Cyklon" na antenie Dwójki >>>

Muszyski przyznaje, że szczególnie na prowincji Birma jest jeszcze bardzo niespokojna: - W tym kraju żyje 135 mniejszości etnicznych, jest kilka grup, które mają swoje armie i od pół wieku buntują się przeciw władzy - wyjaśnia.

Gość Dwójki tłumaczy, że tytuł książki, wbrew pozorom, nie odnosi się do katastrofy naturalnej, która miała miejsce w 2008 roku. Opowiada też o pewnym niezwykłym i groźnym zjawisku - co 50 lat przez Birmę przechodzi potężna armia, która niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Armia ta złożona jest jednak nie z ludzi, a ze... szczurów.

***

Tytuł audycji: Wieczór autorski

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Andrzej Muszyński (reportażysta, autor książki "Cyklon")

Data emisji: 7.08.2015

Godzina emisji: 17.30

mg/bch

Czytaj także

Marcin Kołodziejczyk podgląda mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 18:00
- To jest cały świat zamknięty w jednym apartamentowcu. Ja sam jestem bohaterem książki, bo zaliczam się do ludzi, których opisuję - mówi o książce "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" jej autor, Marcin Kołodziejczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Arabski irracjonalizm będzie nas dotyczył"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 18:00
- Pora zacząć się uczyć kultury afrykańskiej, bez uprzedzeń, ale też bez zbytniej fascynacji. Nie unikniemy tej fali - podkreślił Piotr Ibrahim Kalwas, autor m.in. książki "Egipt: Haram Halal".
rozwiń zwiń