II Konkurs Szymanowskiego. Magdalena Lucjan zwycięża w kategorii "głos"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 22:21
Poznaliśmy ostatnie rozstrzygnięcie II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. I nagrodę w rywalizacji śpiewaków otrzymała Magdalena Lucjan (sopran). Miejsce II przypadło kolejnemu reprezentantowi Polski - Janowi Żądło (baryton). Jury zdecydowało nie przyznawać III nagrody.
Magdalena Lucjan podczas finału II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
Magdalena Lucjan podczas finału II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola SzymanowskiegoFoto: G. Mart i M. Saltarski/NOSPR
  • "Głos" był czwartą i ostatnią kategorią, w której startowali uczestnicy II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
  • Była to najpopularniejsza konkursowa kategoria. Do rywalizacji przystąpiło 32 uczestników: 27 kobiet i 5 mężczyzn.
  • Najlepsza okazała się Magdalena Lucjan. Miejsce II zajął Jan Żądło. Decyzją jury III nagrody nie przyznano.

W finale wystąpiło pięcioro uczestników: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran, i Jan Żądło - baryton. Oceniało ich jury w składzie: Dominik Licht (przewodniczący), Jadwiga Rappē, Marcin Habela, Ewa Biegas, Melanie Diener, Thomas Mittermayer i Francesca Condeluci.

A oto ostateczna kolejność:

I. Magdalena Lucjan
II. Jan Żądło
III. nie przyznano

Gratulacje! Był to ostatni finał tegorocznej odsłony Konkursu im. Karola Szymanowskiego.

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym dla świata. A także by zdobyć wysoką nagrodę.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce.

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Nagrody pieniężne i nagrania płytowe

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tys. euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika. 

Konkurs im. K. Szymanowskiego organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerem Medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Partnerem technologicznym tegorocznej edycji konkursu została platforma YouTube, której właścicielem jest marka Google. Dzięki streamingom na platformie YouTube konkurs można śledzić na żywo na całym świecie. 

***

pg

Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi zwycięża w kategorii fortepian

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 23:10
Japońska pianistka Kaho Araishi zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian. - Wszystkim finalistom wypada podziękować i pogratulować hartu ducha. Występujący jako pierwszy Kanadyjczyk Carter Johnson miał szczególnie trudne zadanie, musiał się zmierzyć z nierozegraną orkiestrą - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. Seina Matsuoka najlepsza w kategorii skrzypce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 23:00
Japonka Seina Matsuoka zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypce. - Zamykający finał Jakub Staszel to zaledwie dwudziestoletni skrzypek i wirtuoz pierwszej miary. Należy docenić solidność przygotowania i pewność w grze, jaką ma najmłodsza w całym konkursie Maya Wichert, która doskonale współpracowała z orkiestrą - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego - Turicum Quartet i Neuma Quartet nagrodzone w finale kwartetów smyczkowych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 07:00
Znamy wyniki II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii kwartet smyczkowy. Jury w składzie: Peter Schuhmayer (przewodniczący), Arkadiusz Kubica, Kyril Zlotnikov, Izabella Szałaj-Zimak, Guy Danel, Jonathan Brown i Piotr Reichert zdecydowało nie przyznać I nagrody. II miejsce zajął Turicum Quartet (Szwajcaria), a III miejsce - Neuma Quartet (Polska). Serdecznie gratulujemy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. "W finale brakuje jednej śpiewaczki"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:00
Znamy finalistów II Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "głos". O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton. - Muszę powiedzieć, że brakuje mi w tej stawce co najmniej jednej śpiewaczki - przyznał w audycji specjalnej Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń