X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy władza należy się potomkom Mahometa?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 20:00
Iran i Arabia Saudyjska to największe mocarstwa Bliskiego Wschodu i główne ośrodki odłamów islamu: szyitów oraz sunnitów. Jak zwykle wielki podział kulturowy i teologiczny rozpoczął się od walki o władzę...
Audio
  • Szyici i sunnici. Iran i Arabia Saudyjska. Rozmowa o wielkich podziałach świata islamu (Słuchaj świata/Dwójka)
Pielgrzymi wokół Kaaby w meczecie al-Masjid ul-arm w Mekce. Święte miejsce wszystkich mahometan znajduje się dziś na terenie Arabii Saudyjskiej.  To jednak nie czyni z niej islamskiego Watykanu
Pielgrzymi wokół Kaaby w meczecie al-Masjid ul-Ḥarām w Mekce. Święte miejsce wszystkich mahometan znajduje się dziś na terenie Arabii Saudyjskiej. To jednak nie czyni z niej "islamskiego Watykanu"Foto: Ali Mansuri, lic. CC (wikipedia)

- Irańczycy uważają się za spadkobierców wielkiej kultury perskiej. Nie tylko skomplikowana teologia szyicka opiera się więc na niedopowiedzeniu i metaforze - podkreślał orientalista dr Mirosław Michalak. - Miłość wyznaje się tam wierszem, a definicje prawne zawierają cytaty z klasycznej poezji perskiej - wyjaśnił.

Z tej perspektywy surowy duch wahabizmu - radykalnej saudyjskiej odmiany sunnizmu - wydawać się może prymitywny. Nie przypadkowo Irańczycy nazywają Arabów… "jaszczurkojadami". Orientalistka Agata Nalborczyk-Skowron podkreśliła, że to wyłącznie stereotyp, a Półwysep Arabski może poszczycić się równie bogatymi tradycjami kulturowymi.

Prawdziwe źródła konfliktu związane są sukcesją władzy po śmierci Mahometa. Zdaniem szyitów należy się ona potomkom Alego - szwagra Proroka. Według sunnitów powinien ją sprawować najdoskonalszy z muzułmanów. Oczywiście faktyczna władza w Iranie i Arabii Saudyjskiej ma zupełnie inne źródła...

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzący: Kuba Borysiak i Michał Żakowski

Goście: dr Mirosław Michalak, dr hab. Agata Nalborczyk-Skowron (Wydział Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 24.05.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kurdowie faktycznie stworzyli już państwo"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 18:36
- Kurdowie w Iraku północnym są słabo powiązani z władzami w Bagdadzie, co więcej poszerzyli granice autonomii o ważne terytoria - zauważał Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jerozolima to miasto brzydkie i trudne do życia"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 18:00
- Turysta, który szuka uniesień religijnych i historii, poczuje się tu dobrze, jednakże świeccy Izraelczycy raczej opuszczają to miasto - mówił w Dwójce dziennikarz Jarosław Kociszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angolska muzyka w służbie rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 23:01
W audycji "Słuchaj świata" porozmawiamy o kulturze muzycznej Angoli. Wysłuchamy też koncertu Bongi, legendarnego śpiewaka z tego kraju.
rozwiń zwiń