Czy władza należy się potomkom Mahometa?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 20:00
Iran i Arabia Saudyjska to największe mocarstwa Bliskiego Wschodu i główne ośrodki odłamów islamu: szyitów oraz sunnitów. Jak zwykle wielki podział kulturowy i teologiczny rozpoczął się od walki o władzę...
Audio
  • Szyici i sunnici. Iran i Arabia Saudyjska. Rozmowa o wielkich podziałach świata islamu (Słuchaj świata/Dwójka)
Pielgrzymi wokół Kaaby w meczecie al-Masjid ul-arm w Mekce. Święte miejsce wszystkich mahometan znajduje się dziś na terenie Arabii Saudyjskiej.  To jednak nie czyni z niej islamskiego Watykanu
Pielgrzymi wokół Kaaby w meczecie al-Masjid ul-Ḥarām w Mekce. Święte miejsce wszystkich mahometan znajduje się dziś na terenie Arabii Saudyjskiej. To jednak nie czyni z niej "islamskiego Watykanu"Foto: Ali Mansuri, lic. CC (wikipedia)

- Irańczycy uważają się za spadkobierców wielkiej kultury perskiej. Nie tylko skomplikowana teologia szyicka opiera się więc na niedopowiedzeniu i metaforze - podkreślał orientalista dr Mirosław Michalak. - Miłość wyznaje się tam wierszem, a definicje prawne zawierają cytaty z klasycznej poezji perskiej - wyjaśnił.

Z tej perspektywy surowy duch wahabizmu - radykalnej saudyjskiej odmiany sunnizmu - wydawać się może prymitywny. Nie przypadkowo Irańczycy nazywają Arabów… "jaszczurkojadami". Orientalistka Agata Nalborczyk-Skowron podkreśliła, że to wyłącznie stereotyp, a Półwysep Arabski może poszczycić się równie bogatymi tradycjami kulturowymi.

Prawdziwe źródła konfliktu związane są sukcesją władzy po śmierci Mahometa. Zdaniem szyitów należy się ona potomkom Alego - szwagra Proroka. Według sunnitów powinien ją sprawować najdoskonalszy z muzułmanów. Oczywiście faktyczna władza w Iranie i Arabii Saudyjskiej ma zupełnie inne źródła...

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzący: Kuba Borysiak i Michał Żakowski

Goście: dr Mirosław Michalak, dr hab. Agata Nalborczyk-Skowron (Wydział Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 24.05.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/mk

Czytaj także

"Kurdowie faktycznie stworzyli już państwo"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 18:36
- Kurdowie w Iraku północnym są słabo powiązani z władzami w Bagdadzie, co więcej poszerzyli granice autonomii o ważne terytoria - zauważał Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jerozolima to miasto brzydkie i trudne do życia"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 18:00
- Turysta, który szuka uniesień religijnych i historii, poczuje się tu dobrze, jednakże świeccy Izraelczycy raczej opuszczają to miasto - mówił w Dwójce dziennikarz Jarosław Kociszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Angolska muzyka w służbie rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 23:01
W audycji "Słuchaj świata" porozmawiamy o kulturze muzycznej Angoli. Wysłuchamy też koncertu Bongi, legendarnego śpiewaka z tego kraju.
rozwiń zwiń