Grzegorz Piątek: historia Kowna przypomina losy Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 11:10
- Kowno było marginalnym ośrodkiem, który w okresie międzywojennym musiał wziąć na siebie ciężar tymczasowej stolicy Litwy - o rozkwicie litewskiego miasta mówił w Dwójce redaktor polskiego wydania książki "Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny".
Audio
  • Grzegorz Piątek o atlasie "Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny" (Wybieram Dwójkę)
Panorama Kowna
Panorama KownaFoto: Shutterstock/J. Lekavicius

Przewodnik przygotowany przez litewskich ekspertów to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku architektonicznego Kowna. Jego gwałtowny rozwój nastąpił po zakończeniu I wojny światowej. - Tak jak motorem rozwoju Gdyni były problemy Polski z dostępem do Gdańska, tak konflikt polsko-litewski stał się kluczem do rozbudowy Kowna - opowiadał Grzegorz Piątek. Miasteczko po zajęciu Wilna przez Polaków wybrano na siedzibę władz litewskich i z dnia na dzień musiało spełniać wszystkie funkcje stolicy. - W Kownie spotkały się aspiracje elit litewskich, które były często wykształcone za granicą. Oni w ten projekt stołeczności włożyli cały talent i wiedzę - mówił gość audycji "Wybieram Dwójkę".

Miasto rozbudowano w stylu modernistycznym wzbogaconym o elementy litewskiej kultury ludowej i baroku. W audycji rozmawialiśmy o architektonicznych symbolach Kowna i dążeniach Litwinów do wpisania międzywojennej zabudowy tego miasta na listę UNESCO.


Okładka książka "Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny" Okładka książki "Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny"

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Grzegorz Piątek (architekt)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

bch/jp


Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Römer. Orędownik nowoczesnej polskości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 17:14
- Mówił o sobie, że jak Mickiewicz służy nowoczesnej polskości i nowoczesnej litewskości. Znamienna jest jego konstatacja, że jest Polakiem litewskim. Czuł się upoważniony do kultywowania polskości zrośniętej z Litwą – mówił w Dwójce dr Rimantas Miknys.
rozwiń zwiń