Jakub Jakowicz: repertuar naszej Domówki daje pole do wykonawstwa ekstremalnego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 18:39
- Wybór utworów do sobotniego koncertu nie był przypadkowy. Kluczem były te rzadziej grane, a jednocześnie bardzo interesujące, dające pole nie tylko do wirtuozowskiego grania, ale również takich dźwięków, które skrzypce wydają w domowej aurze - mówił Jakub Jakowicz, który w duecie z Marcinem Markowiczem zagra podczas sobotniej "Domówki z Dwójką".
Jakub Jakowicz
Jakub Jakowicz Foto: Jakub Rajchert

Posłuchaj
06:53 Wybieram Dwójkę 15.06.2021 Jakowicz.mp3 Jakub Jakowicz o koncercie na "Domówce z Dwójką" (Wybieram Dwójkę)

1200x660_JJakowicz_Markowicz_1.jpg
Jakowicz i Markowicz. Szalone duety skrzypcowe

Berio, Bartók, Leclair, Schnittke - to nazwiska tylko kilku kompozytorów, których muzykę usłyszymy podczas kolejnego koncertu z cyku "Domówka z Dwójką". Tym razem gospodarzami będą dwaj skrzypkowie - Jakub Jakowicz i Marcin Markowicz. Jak podkreślił pierwszy z muzyków, zależało im przede wszystkim na stworzeniu domowej atmosfery.

- Kameralistyka to muzyczna konwersacja. Wydaje mi się, że dwoje skrzypiec podczas Domówki bardzo dobrze wypadnie, ponieważ to intymny sposób komunikacji i wspólnego grania - mówił Jakub Jakowicz.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Jak zauważył gość audycji, często wśród skrzypków można zauważyć rywalizację. - To chyba tradycja przeniesiona jeszcze z XIX wieku, kiedy mieliśmy wielkich wirtuozów, a każdy z nich stanowił jakość. Tymczasem skrzypek powinien być wszechstronny: powinien poprowadzić orkiestrę, być kameralistą. Wydaje mi się, że brakuje porozumienia, dlatego staramy się to zmienić.

- Współzawodnictwo w muzyce nie jest dobre. Powinniśmy inspirować się nawzajem. Fajnie, że każdy jest trochę inny i wybiera inny repertuar, czy też ten sam repertuar gra zupełnie inaczej. Na tym powinniśmy się skupiać, bo właśnie to jest cenne - wyjaśnił Jakub Jakowicz.

Do słuchania i oglądania "Domówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (19.06) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Jakub Jakowicz (skrzypek)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 17.10

am

Czytaj także

Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki. "Domówka będzie z akcentem letnim"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 17:00
- Podczas Domówki serdecznie zapraszamy do wysłuchania naszych transkrypcji. Będą to transkrypcje kompozycji m.in. Piazzolli, Mozarta, Bacha czy Czajkowskiego. Pojawią się też kompozycje nawiązujące do lata - mówili w Dwójce Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, gospodarze kolejnego koncertu z cyklu "Domówka z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Resina: przemyciliśmy do naszej Domówki trochę morza

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 10:02
- Mamy potworną chęć podzielenia się tym, co skomponowaliśmy i nagraliśmy. Dlatego postawiliśmy na nietypowy set, zawierający w sobie zapowiedź kolejnej płyty, która – miejmy nadzieję – ukaże się już w tym roku - mówiła w audycji Karolina Rec. Artystka, występująca pod pseudonimem Resina, już w najbliższą sobotę (29.05) będzie gospodynią "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Cichy: główny cel to włączenie polskiej muzyki w krwiobieg kultury światowej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 19:49
- Program "Dziedzictwo muzyki polskiej" składa się z wielu elementów. To jest odkrywanie, badanie, archiwizowanie, a później włączanie do życia muzycznego konkretnych kompozycji, konkretnej twórczości polskich artystów - mówił w Dwójce Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
rozwiń zwiń