Autorka "Fabryki splendoru": festiwale filmowe nie istnieją bez gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 17:20
- Wszystkie trzy najważniejsze europejskie festiwale oprócz kina artystycznego, filmów mistrzów i mistrzyń lubią kino komercyjne. Premierom takich filmów towarzyszą bowiem gwiazdy. Łatwo wtedy rozpromować festiwal, łatwo o zainteresowanie mediów i o wypełnienie czerwonego dywanu - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Ewa Szponar, autorka książki "Fabryka splendoru".
Australijska aktorka i modelka Megan Gale na czerwonym dywanie w Cannes
Australijska aktorka i modelka Megan Gale na czerwonym dywanie w CannesFoto: Denis Makarenko/Shutterstock

Potrójna korona filmowych festiwali

Berlin, Cannes i Wenecja są w środowisku filmowym nazywane "potrójną koroną festiwali". Sukces podczas tych trzech wydarzeń to kinematograficzny hat trick. Nie każdy może dostać nagrodę, ale każdy może zwrócić na siebie uwagę. A to w świecie sztuki, biznesu i blichtru niemała wartość - to fragment opisu książki gościa Dwójki.

W "Fabryce splendoru" znajdziemy historię najważniejszych festiwali filmowych, ale też niepisane zasady ich działania, opowieści o związkach sztuki i biznesu, relacje ze spotkań z gwiazdami i z dyskusji o filmach. Dlaczego każdego roku te wydarzenia przyciągają tłumy kinomanów, dziennikarzy, aktorów, reżyserów i twórców kina, czy festiwale mogą być swoistym sposobem na życie, a także w czym tkwi tajemnica festiwalowych rytuałów oglądania filmów.

O przewadze Wenecji nad Cannes i Berlinem

O międzynarodowych festiwalach filmowych czasem można usłyszeć, że są jak demokracja. Oto jak tę myśl rozwija Ewa Szponar: - Są niedoskonałe, ale najlepsze z możliwych, dlatego że filmy ocenia tam niezależne - przynajmniej z założenia - jury. Możemy więc zakładać, że te werdykty są demokratyczne, są odzwierciedleniem różnych gustów i wrażliwości; że po prostu są sprawiedliwe.

Dla doktor filmoznawstwa ulubionym festiwalem z "wielkiej trójki" jest Wenecja. - Po pierwsze festiwal ten odbywa się we Włoszech, które są rozkoszne same w sobie. Po drugie odbywa się o przyjemnej porze roku, bo to jest przełom sierpnia i września, więc jest jeszcze bardzo ciepło i wakacyjnie, ale nie ma już takich obezwładniających upałów. Poza tym jest to festiwal o dosyć luźnej atmosferze, jak na tak wielką imprezę. Pewnie wiąże się to ze stereotypowo pojętym charakterem Włochów, którzy nie są takimi formalistami jak Francuzi - tłumaczyła Ewa Szponar.


Posłuchaj
10:45 Wybieram Dwójkę 16.09.2022 szponar.mp3 Rozmowa z Ewą Szponar, autorką książki "Fabryka splendoru" (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Ewa Szponar (autorka książki "Fabryka splendoru", doktor filmoznawstwa)

Data emisji: 16.09.2022

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Filmowy świat. Młodzi twórcy podbijają festiwale

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 08:14
W "Artystycznym Wybiegu" spotkamy się z Grzegorzem Mołdą, absolwentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej, którego krótki metraż miał nominację do Złotej Palmy festiwalu w Cannes w 2017 roku. Teraz przyszedł czas na pełnometrażowy debiut rezysera. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy na festiwalu w Wenecji poznaliśmy laureata Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 17:00
- Tytułem, który jak dotąd podbił serca uczestników festiwalu w Wenecji, był najnowszy film Darrena Aronofsky’ego. Tylu zapłakanych osób w kinie jeszcze w życiu nie widziałem - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń