"Uwikłani w przeszłość". Prof. Łazuga: Polacy mieli ogromne wpływy w Austro-Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 21:02
- Nawet wśród zawodowych historyków zerowa jest wiedza na temat tego, jak potężne wpływy mieli Polacy w jednym z państw zaborczych, a mianowicie w Austro-Węgrzech. Przez dwadzieścia lat w tamtejszym Ministerstwie Skarbu, najważniejszym resorcie, mówiło się po polsku. Leona Bilińskiego, ministra skarbu, pomawiano, że jest największym winowajcą za wybuch I wojny światowej, bo gdyby powiedział, że Austro-Węgry nie mają pieniędzy, żadnej wojny by nie było - mówił w Dwójce prof. Waldemar Łazuga, autor książki "Uwikłani w przeszłość".
Prof. Waldemar Łazuga
Prof. Waldemar ŁazugaFoto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

Ważne polskie pytania z 1918 r.

Rok 1918 to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Niepodległość – największy, wyczekiwany dar – wyłaniała się z chaosu. Rewaloryzowała wszystkie dotychczasowe nurty myślenia o Polsce i wszystkie polityczne programy. Powracało pytanie: czy borykającą się z kłopotami Polską powinni rządzić "fachowcy" związani z zaborczym aparatem władzy, czy też ci właśnie – z tego samego powodu – od rządów powinni być odsunięci? Kto był, a kto nie był w niewoli patriotą? (...) Jak postrzegana była c.k. monarchia w Polsce po 1918 roku? Jak postrzegali ją Polacy, którzy w życiu publicznym odgrywali wybitne role? Jaki bagaż dźwigano? Co się z tym bagażem stało? - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce prof. Waldemara Łazugi pt. "Uwikłani w przeszłość".

Jak możemy przeczytać w opisie: (...) to w pewnym sensie ciąg dalszy książki "Kalkulować… Polacy na szczytach c.k. monarchii" z 2013 roku. Bohaterowie – odpowiednio starsi – są w większości ci sami. Tamta historia kończy się w 1918 roku. Ta w roku 1918 właściwie się zaczyna.

Z autorem książki rozmawialiśmy w audycji.


Posłuchaj
16:30 Wybieram Dwójkę łazuga 13.06.2023.mp3 Prof. Waldemar Łazuga o książce "Uwikłani w przeszłość" (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Waldemar Łazuga (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor książek histocznych)

Data emisji: 13.06.2023

Godz. emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Reforma jędrzejewiczowska. Nowoczesne spojrzenie na edukację w II RP

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2025 05:35
11 marca 1932 roku Sejm II RP uchwalił ustawę, która miała na celu uporządkowanie i przebudowanie polskiego systemu szkolnictwa. Wprowadzała m.in. powszechny obowiązek szkolny na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II RP - trzy odrębne organizmy i niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 13:30
- Największym problemem Polaków było zbudowanie nowoczesnego państwa, które byłoby w stanie stworzyć sieć instytucji organizujących życie - mówił podczas spotkania z Antonim Dudkiem prof. Włodzimierz Mędrzecki z Instytutu Historii PAN.
rozwiń zwiń