Festiwal Opera Rara 2023. "Opera to wspaniały, międzynarodowy język emocji"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 17:00
- Na przestrzeni wieków opera bardzo się zmieniała. "Orfeusz" to coś zupełnie innego niż dzieła Verdiego czy Haendla, inny był również kontekst społeczny. Monteverdi ma w sobie coś niezwykle szczerego, ta muzyka jakby wypływała z wnętrza ziemi, jest jak chleb lub woda źródlana. Jest ponadczasowa - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Opera Rara w Krakowie.
Jan Tomasz Adamus mówił w Dwójce o jesiennej edycji Festiwalu Opera Rara 2023
Jan Tomasz Adamus mówił w Dwójce o jesiennej edycji Festiwalu Opera Rara 2023Foto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Gościem tego wydania audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" był Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Opera Rara.
  • Jesienna odsłona wydarzenia startuje już w najbliższą środę (25.10) i potrwa do 9 listopada.

Jan Tomasz Adamus o Festiwalu Opera Rara 2023

W przeddzień Światowego Dnia Opery rozmawialiśmy o Festiwalu Opera Rara. Uświetnią go wybitni artyści znani z najlepszych operowych scen świata. Wydarzenie zainauguruje "Orfeusz" Claudia Monteverdiego, dzieło uchodzące za pierwszą pełnoprawną operę. - Na przestrzeni wieków opera bardzo się zmieniała. "Orfeusz" to coś zupełnie innego niż dzieła Verdiego czy Haendla, inny był również kontekst społeczny. Monteverdi ma w sobie coś niezwykle szczerego, ta muzyka jakby wypływała z wnętrza ziemi, jest jak chleb lub woda źródlana. Jest ponadczasowa - stwierdził rozmówca Jakuba Kukli.

Ian Bostridge i Philippe Jaroussky - legendarni śpiewacy

W programie znalazły się także występ Christiny Pluchar i zespołu L'Arpeggiata oraz recitale dwóch wybitnych śpiewaków: Iana Bostridge'a i Philippe'a Jaroussky'ego. - Ian Bostridge śpiewa lirykę wokalną początku XIX wieku tak, jakby to była muzyka napisana dla niego. Philippe Jaroussky to słynny śpiewak, jego koncert cieszy się ogromnym zainteresowaniem - podkreślił gość Dwójki.

Posłuchaj
10:42 2023_10_24 16_30_41_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Festiwal Opera Rara 2023. "Opera to wspaniały, międzynarodowy język emocji" (Wybieram Dwójkę)

 

Opera to wspaniały, międzynarodowy język emocji

Mówił również o idei tegorocznej jesiennej odsłony Festiwalu Opera Rara. - Ważny jest dla nas Światowy Dzień Opery, czyli 25 października. Ten dzień w światowym operowym kalendarzu pojawił się stosunkowo niedawno. Opera jest wspaniałym, międzynarodowym językiem emocji, siecią kulturowej łączności - powiedział Jan Tomasz Adamus.

Jesienną odsłonę Festiwalu Opera Rara zainauguruje "Orfeusz" Claudia Monteverdiego Jesienną odsłonę Festiwalu Opera Rara zainauguruje "Orfeusz" Claudia Monteverdiego foto: materiały promocyjne

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jan Tomasz Adamus (dyrektor artystyczny Festiwalu Opera Rara, szef Capelli Cracoviensis)

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 16.30

pg/mo

Czytaj także

Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 20:48
- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bryn Terfel: na scenie czuję niesamowitą energię

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 11:00
- Marzy mi się opera napisana z myślą o mnie, współczesna muzyka z moim udziałem. To się dotąd nie zdarzyło. Jestem wielbicielem "Cardillaca" Hindemitha, który doskonale pasowałby do tych wszystkich odmieńców i malkontentów, w których wcielam się zwykle w operach. Czasami wracam myślami do 1989 roku, do konkursu w Cardiff i do mojej wygranej w kategorii pieśni. Muszę się uszczypnąć, żeby uwierzyć, że współpracowałem z Abbado, z Mutim, Soltim, Levinem, Gardinerem, Pappano, Hardingiem, Nelsonsem - mówił w Dwójce Bryn Terfel.
rozwiń zwiń