"Chopin i jego Europa" 2023. Fabio Biondi: "Paria" Moniuszki to opera przepełniona melancholią

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 10:00
- "Paria" to rodzaj dziwnej i wyrafinowanej mieszanki czegoś, co prawdopodobnie powstało na wskutek wyobrażeń Moniuszki o Indiach i niezwykle nostalgiczną podróżą we wschodnim kierunku. Mówię mojemu zespołowi, że odnalazłem w tej muzyce tę samą melancholię i malarskość, na które pozwala nam literatura. Na przykład Dostojewski potrafił ująć te same odcienie. I to jest dla mnie fantastyczne, bardzo ekscytujące - mówił w Dwójce Fabio Biondi.
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: Mat. prasowe
  • Za nami kolejna transmisja z XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
  • Tym razem była to wersja koncertowa opery "Paria" Stanisława Moniuszki.
  • Na scenie znakomici soliści, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego. 
  • W przerwie koncertu wysłuchaliśmy rozmowy Michała Dębskiego z artystami. Jego gośćmi byli: skrzypek i dyrygent Fabio Biondi, bas Aleksey Bogdanov i tenor David Astorga.

Pewnego rodzaju melancholia

Fabio Biondi opowiedział o prezentacji ostatniej opery Moniuszki.Dla mnie "Paria" potwierdza wiele moich przeczuć, które kumulowałem w sobie przez ostatnie lata, zaczynając od naszej pracy nad "Halką", poprzez inne produkcje i w końcu docierając do ostatniej opery Moniuszki. To co w niej odnalazłem, to pewnego rodzaju melancholia, która towarzyszyła Moniuszce pod koniec życia. Opera nie okazała się sukcesem, był tym bardzo rozczarowany - stwierdził.

Te same odcienie co u Dostojewskiego

Dyrygent mówił o idei "Parii". - Opera nie odniosła sukcesu, ponieważ Moniuszko po raz pierwszy próbował nieco zdystansować się od kontekstu społecznego i historii Polski. Jest to duży eksperyment dla niego, ponieważ Moniuszko opuszcza jakby swoje terytorium. Jest to rodzaj dziwnej i wyrafinowanej mieszanki czegoś, co prawdopodobnie powstało na wskutek wyobrażeń Moniuszki o Indiach i niezwykle nostalgiczną podróżą we wschodnim kierunku. Mówię mojemu zespołowi, że odnalazłem w tej muzyce tę samą melancholię i malarskość, na które pozwala nam literatura. Na przykład Dostojewski potrafił ująć te same odcienie. I to jest dla mnie fantastyczne, bardzo ekscytujące - podkreślił Fabio Biondi.


Posłuchaj
20:00 2023_08_25 21_20_08_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 "Chopin i jego Europa" 2023. "Chopin i jego Europa" 2023. Fabio Biondi: "Paria" Moniuszki to opera przepełniona melancholią (Letnia promenada/Dwójka)

 

Trudno umiejscowić muzykę Moniuszki

Aleksey Bogdanov przyznał, że jest to jego pierwsze spotkanie z muzyką Moniuszki. - Bardzo trudno jest ją umiejscowić, ponieważ zawiera w sobie elementy francuskiej wielkiej opery, elementy bel canto. Są w niej motywy słowiańskie, odrobinę motywiki Czajkowskiego. Ma też trochę wagnerowskiej orkiestracji. Ma w sobie trochę wszystkiego. Wspaniale jest po raz pierwszy zetknąć się z kompozytorem, ponieważ trzeba poznać jego styl, gramatykę, sposób frazowania - zaznaczył.

Nie można być tylko dobrym lub tylko złym

David Astorga opowiedział o postaci Idamora. - On jest dla mnie nieco monochromatyczny, zawsze jest tym dobrym człowiekiem oraz ofiarą systemu społecznego w Indiach. To jest dla mnie problematyczne w tej roli, ponieważ wiem, że ludzie mają w sobie dobre i złe cechy. Ta dwoistość jest nam bliska. Nie można być tylko dobrym lub tylko złym, a Idamor jest po prostu dobry. Jego partia jest napisana w taki sposób, aby zawsze był anielski, eteryczny. Mogę więc powiedzieć, że nie da się znaleźć prawdziwego wcielenia Idamora - stwierdził rozmówca Michała Dębskiego.

***

Program:

Stanisław Moniuszko Paria - opera w trzech aktach z prologiem

Wykonawcy: Marta Torbidoni (sopran), David Astorga (tenor), Germán Olvera (baryton), Aleksey Bogdanov (bas), Matheus Pompeu (tenor), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europa Galante, dyr. Fabio Biondi

(Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa - transmisja z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej)

Niedoceniona opera "Paria" Stanisława Moniuszki 

O operze na antenie Dwójki mówił Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. - Fabio Biondi to znawca sztuki wokalnej, od najwcześniejszej do dzieł XIX-wiecznych. Samego Stanisława Moniuszkę Biondi porównuje do największych włoskich kompozytorów, powierzyłem mu obsadę opery "Paria" - powiedział.

Od klasycyzmu do współczesności

W programie festiwalu: Wirtuozi fortepianu, znakomita kameralistyka, koncerty symfoniczne i "nie po raz pierwszy" opera w wersji koncertowej. Muzyka polska od klasycyzmu do współczesności, wersje oryginalne utworów, ale również ich transkrypcje. Wykonawstwo historyczne i współczesne na najwyższym poziomie, artyści wybitni, ale też kontrowersyjni: Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Anne Sofie von Otter… i wielu innych.

Prawie wszystkie koncerty na antenie Dwójki

W tym roku w antenowej ofercie Programu 2 Polskiego Radia znajdzie się aż 21 z 24 koncertów festiwalu, z czego na żywo nadanych zostanie dziewięć wydarzeń. Do 1 września na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć aż 15 koncertów.

Organizatorem 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Współorganizatorem festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl.

. .

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Róża Światczyńska

Rozmawiał: Michał Dębski

Data emisji: 25.08.2023

Godzina emisji: 21.20

mo

Czytaj także

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 18:00
- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

19. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 09:17
Zakończył się 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Jak co roku, radiowa Dwójka zapraszała na transmisje z wydarzenia. Współorganizatorem Festiwalu był Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi wydarzenia.
rozwiń zwiń