Wiolonczelistka Mabe Fratti i jej pierwszy koncert w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 01:00
To jedna z najbardziej charakterystycznych, oryginalnych postaci w muzyce ostatnich sezonów. I spóźnione odkrycie - bo Mabe Fratti, wiolonczelistka i kompozytorka, urodziła się w Gwatemali, a od lat działa na alternatywnej scenie muzycznej Meksyku.
Mabe Fratti, wiolonczelistka i kompozytorka, urodziła się w Gwatemali, a od lat działa na alternatywnej scenie muzycznej Meksyku
Mabe Fratti, wiolonczelistka i kompozytorka, urodziła się w Gwatemali, a od lat działa na alternatywnej scenie muzycznej MeksykuFoto: Shutterstock/Alenavlad

Nie od razu trafiła na czołówki prasy muzycznej i na sceny światowych festiwali, ale świetnie przyjęta płyta "Será que ahora podremos entendernos" z roku 2021 ten proces przyspieszyła.

W Polsce po raz pierwszy zagrała w tym roku na krakowskim Unsound, od razu w doborowym towarzystwie: wystąpili z nią I. La Católica (pod tym pseudonimem ukrywa się jej stały współpracownik Hector Tosta), Hubert Zemler i Spółdzielnia Muzyczna.

W audycji zaprezentowaliśmy ten koncert. Uzupełniły go nowe nagrania Fratti, których artystka nie szczędzi ostatnio swoim słuchaczom. W kwartecie Titanic (album Vidrio) występują u jej boku Tosta oraz saksofonista Jarrett Gilgore i perkusista Gibran Andrade. W formacji Phét Phét Phét (płyta Shimmer) słyszymy znów całą czwórkę, a ponadto troje gości (Susan Alcorn, Marc Miller, Marco Carrión). Oba te albumy łączą zresztą wątki popowe z eksperymentatorskimi, co tylko ugruntowuje pewne skojarzenia Mabe Fratti z postacią nieżyjącego od wielu lat Arthura Russella. Jest wreszcie trzeci album pt "A time to love, a time to die" formacji Amor Muere prezentującej scenę alternatywną meksykańskiej stolicy w jej sfeminizowanej odsłonie: poza Fratti pojawiają się tu Gibrana Cervantes, Concepción Huerta i Camille Mandoki.


Posłuchaj
119:32 2023_11_23 23_00_25_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Wiolonczelistka Mabe Fratti i jej pierwszy koncert w Polsce (Nocna strefa/Dwójka) 

Trudno o bardziej ekscytujące radiowe spotkanie i temat lepiej podsumowujący muzyczne prądy ostatnich miesięcy.

Mabe Fratti, wiolonczelistka i kompozytorka, urodziła się w Gwatemali, a od lat działa na alternatywnej scenie muzycznej Meksyku:

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 23.11.2023

Godz. emisji: 23.00

mgc/pj/pg

Czytaj także

Muzyka na perkusję i urządzenia elektroniczne

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 10:00
W nagłówku tego tekstu wykorzystaliśmy tytuł utworu, który Miłosz Pękala napisał na zamówienie tyskiego festiwalu Auksodrone: "Muzyka na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne". Jego premierowe wykonanie z 7 października, łączące wirtuozerskie umiejętności pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pasję do linii melodycznych rodem ze starych gier wideo, transmitowaliśmy w ten czwartek (26.10).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Szamburski i jego utwór "Długo, długo nic, a potem wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 07:00
W "Nocnej strefie" kolejna premiera z festiwalu Auksodrone. Słuchaliśmy utworu Pawła Szamburskiego "Długo, długo nic, a potem wszystko", który wykonał sam kompozytor wspólnie z Aukso – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
rozwiń zwiń