Jim Henson - twórca Muppetów i geniusz animacji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 14:20
Kto nie zna Kermita, Berta i Erniego, panny Piggy czy Wielkiego Ptaka? Muppety - choć przyniosły mu sławę - były tylko częścią wyjątkowej historii Jima Hensona, o którym w audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawiali Adriana Prodeus i Piotr Gociek.
Jim Henson uznawany jest za mistrza rzemiosła, który zrewolucjonizował lalkarstwo, biznesmena, którego umiejętności nadały mu przydomek nowego Walta Disneya, oraz szefa, który cieszył się dozgonną wiernością współpracowników.
Jim Henson uznawany jest za mistrza rzemiosła, który zrewolucjonizował lalkarstwo, biznesmena, którego umiejętności nadały mu przydomek "nowego Walta Disneya", oraz szefa, który cieszył się dozgonną wiernością współpracowników.Foto: PAP/DPA
  • Jim Henson zrewolucjonizował telewizję i lalkarstwo, sprawił, że coś, o czym kiedyś mówiono z lekką pogardą, pokochały dzieci, ale w równym stopniu także i ich rodzice.
  • Jakim był człowiekiem? Jak tworzył swoje kolejne postacie i jak ze współpracownikami wymyślał nowe skecze?
  • Okazją do rozmowy o tej wyjątkowej postaci stała się premiera filmu dokumentalnego "Jim Henson: Idea Man" Rona Howarda.

Wizjoner, lalkarz, twórca Muppetów - tymi słowami można opisać Jima Hensona. Znany jest przede wszystkim jako twórca Muppetów - lalek teatralnych, które artysta stworzył w 1955 roku. Postaci te stały się częścią popkultury.

Jim Henson

Urodził się 24 września 1936 roku jako James Maury Henson. Był plastykiem, lalkarzem, reżyserem, producentem, scenarzystą i aktorem. Karierę telewizyjną rozpoczął w 1954 roku w waszyngtońskiej telewizji. Pięć lat później wprowadził na światło dzienne postać Kermita.

Program, który zrewolucjonizował telewizję

Bert, Ernie, Ciasteczkowy Potwór, Elmo, Grover, Wielki Ptak - to bohaterowie "Ulicy Sezamkowej". Pierwszy odcinek kultowego, amerykańskiego programu telewizyjnego wyemitowano dokładnie 10 listopada 1969 roku. Serial szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów edukacyjnych dla przedszkolaków. Powstało ponad 30 wersji językowych "Ulicy Sezamkowej", a w samych Stanach Zjednoczonych ponad 4100 odcinków. 

Posłuchaj
27:46 o wszystkim z kulturą muppety.mp3 Jim Henson - twórca Muppetów i geniusz animacji (O wszystkim z kulturą)

 

Kermit, który "stracił głos":

  • Jim Henson zmarł nagle w wieku 53 lat w wyniku infekcji paciorkowcem ropnym.
  • W jednym z listów prosił, by nie kupować mu drogiej trumny, prochy rozsypać, a na pogrzebie zagrać muzykę z "Ulicy Sezamkowej". "Bo po tamtej stronie czeka to, co najważniejsze" - napisał.
  • Właśnie w tym było zakorzenione jego głębokie chrześcijaństwo. - Wiara w to, że tu jest początek tego, co będzie tam - dodała Koman.
  • Na uroczystości pogrzebowej Hensona śpiewał chór złożony z Muppetów, a na jego trumnie siedział Kermit z tabliczką z napisem: "Straciłem głos".

***

Tytuł  audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisja: 11.06.2024

Godzina emisji: 17.30

zch/wmkor

Czytaj także

"Opus" - filmowe pożegnanie Ryuichiego Sakamoto. Wywiad z Neo Sorą

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 12:00
Gościem "Nocnej strefy" był Neo Sora - syn Ryuichiego Sakamoto i reżyser wyświetlanego na festiwalu Millenium Docs Against Gravity filmu "Ryuichi Sakamoto: Opus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najciekawsze filmy o Polsce po roku 1989 - ranking subiektywny

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 20:32
- Z kinem III RP było trochę tak, że myśmy się zacieklej przez te 35 lat kłócili o rzeczy, których w nim nie było, niż o rzeczy, które w nim były. Przypominam sobie niezliczone dyskusje, postulaty czego nam brakuje, kiedy wreszcie postanie film taki czy śmaki. Te dyskusje bywały dużo bardziej zacięte i gorętsze od dyskusji na temat rzeczy, które faktycznie powstawały i coś wyjaśniały - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek w rocznicę wyborów 4 czerwca '89.
rozwiń zwiń