Wojciech Grzędziński o fotografii wojennej: z faktami i tym, czym jest wojna, nie ma dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 11:46
Jego zdjęcia trafiają na biurka największych przywódców współczesnego świata, ale on sam stara się być niewidoczny. Niewidoczny, aby - jak mówi - "móc oddychać tym samym powietrzem, co fotografowane przez niego osoby". Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był Wojciech Grzędziński - laureat Konkursu Grand Press Photo.
Zwycięzca nagrody za Zdjęcie Roku Wojciech Grzędziński podczas gali Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2024
Zwycięzca nagrody za Zdjęcie Roku Wojciech Grzędziński podczas gali Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2024Foto: Marek Gorczyński/PAP
  • Wojciech Grzędziński to fotograf, fotoreporter, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, laureat wielu prestiżowych wyróżnień.
  • Jest autorem licznych wystaw i książek. Fotograf przez wiele lat jeździł po świecie, wielokrotnie pracując w strefach konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych. 
  • Dziś jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów i fotoreporterów. 

Wojciech Grzędziński fotografuje Ukrainę od początku obecnej wojny w 2022 roku. Wcześniej dokumentował między innymi konflikty w Libanie, Gruzji, Afganistanie, Iraku, Sudanie Południowym i Strefie Gazy. Pracował też jako fotograf prezydenta Bronisława Komorowskiego. Od kilkunastu lat towarzyszy także artystom podczas muzycznych konkursów - z Konkursem Chopinowskim na czele.

Wojciech Grzędziński i fotografia wojenna

Wojciech Grzędziński przyznał w Polskim Radiu, że nie zajmuje się tylko fotografią wojenną, ale to właśnie ona najmocniej przyciąga uwagę. - Od 2006 roku dość regularnie bywam w miejscach konfliktów zbrojnych i je relacjonuję. To też jednak nie jest tak, że tylko to jest przedmiotem mojej fotografii. Jest to pewnie najbardziej krzykliwa i wymowna jej część - stwierdził.

- To są dla mnie ważne opowieści i historie. Mam wrażenie, że wojna jest czymś kompletnie niezrozumiałym w naszym czasie. Szczególnie teraz, kiedy mija ta szczepionka drugiej wojny światowej - ocenił.

Pamięć o dramacie wojny

Fotograf zauważył także, że temat wojny i tragedii, jaką ona niesie, trzeba ciągle podtrzymywać i ukazywać światu. - Pokolenia, które pamiętały wojnę i przed nią ostrzegały, odchodzą bądź już odeszły. Nie mamy świadków, mamy relację. Mają one to do siebie, że są czymś, z czym możemy teoretycznie polemizować - powiedział.

- Natomiast z faktami i tym, czym jest wojna, nie ma dyskusji. Dlatego dla mnie tak ważne jest to, żeby opowiadać i przypominać o tym, czym ona jest i jak straszna jest - dodał.

Rzetelne historie

Gość Polskiego Radia podkreślił, że jego celem jest ukazanie jak najszerszemu gronu odbiorców historii, jakie powierzają mu jego bohaterowie, ale równie istotna jest także rzetelna publikacja jego dzieł. - Ważne dla mnie jest to, żebym zdjęcia i historie, które są mi powierzone przez bohaterów, mógł przekazać dalej. Stąd też naturalnym wyborem jest dla mnie publikacja ich jak najszerzej, czyli wszędzie tam, gdzie jest duża dostępność, ale jednocześnie zdjęcia będą pokazane w rzetelny sposób - zaznaczył.

- Żyjemy w czasie fake newsów i głębokiego zaburzenia norm. W internecie można pokazać i opowiedzieć wszystko. Dla mnie ważne jest to, żeby moja praca i historie, które opowiadam, były dalej dystrybuowane jako rzeczywistość i prawda - powiedział Wojciech Grzędziński.


Posłuchaj
27:50 _PR2 (mp3) 2024_06_12-17-30-51.mp3 Wojciech Grzędziński m.in. o fotografii wojennej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł  audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadziła: Katarzyna Fitzwilliams

Gość: Wojciech Grzędziński (fotograf, fotoreporter, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, laureat Konkursu Grand Press Photo)

Data emisja: 12.06.2024

Godzina emisji: 17.30

dz/wmkor

Czytaj także

Fotoalbumy 1850–1950 w Muzeum Warszawy. Kuratorka wystawy: coś, co nieczęsto jest pokazywane

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 11:52
- Mamy bardzo dużo zdjęć i albumów, które dotyczą Warszawy - samego miasta, ludzi, mieszkańców, ale nie tylko - mówiła w Dwójce Ewa Nowak-Mitura, współkuratorka wystawy "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" w Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chcieliśmy się uwolnić" - Fotofestiwal w Łodzi po raz 23. zaprezentuje krajobrazy fotografii

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 10:00
Premierowe wystawy polskich twórców, międzynarodowe wystawy, inspirujący goście, przegląd światowej fotografii, a także wystawa dla dzieci - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi już po raz 23. zaprezentuje krajobraz polskiej i światowej fotografii współczesnej, o czym w Dwójce mówił Krzysztof Candrowicz, kurator, konsultant i dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń