IX Konkurs Fotografii Teatralnej - prawie 130 zgłoszeń i troje zwycięzców

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 12:25
Konkurs Fotografii Teatralnej to prestiżowe wydarzenie organizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spośród niemal 1500 nadesłanych w tym roku fotografii jury wybrało finałowe zdjęcia w trzech kategoriach, których zwycięzcami zostali: Dawid Stube, Karolina Jóźwiak i Anna Niemiec.
9 grudnia w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego rozstrzygnięto IX  Konkurs Fotografii Teatralnej
9 grudnia w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego rozstrzygnięto IX Konkurs Fotografii TeatralnejFoto: Maciej Czerski
  • 9 grudnia w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego rozstrzygnięto IX Konkurs Fotografii Teatralnej.
  • Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się aż 127 fotografek i fotografów.
  • Spośród blisko 1500 nadesłanych zdjęć jury wskazało jako najlepszą pracę Dawida Stube w kategorii "teatralne zdjęcie sezonu", prace Karoliny Jóźwiak w kategorii "zestaw dokumentacyjny z przedstawienia" oraz prace Anny Niemiec w kategorii "architektura teatralna".

Konkurs Fotografii Teatralnej to prestiżowe wydarzenie organizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 127 fotografek i fotografów, a jury miało do obejrzenia niemal 1500 zdjęć.

Co Konkurs Fotografii Teatralnej mówi o kondycji teatru?

- Przed pandemią zdarzały się nam edycje, gdzie do obejrzenia było ponad 2 tysiące zdjęć. Świadczy to też trochę o tym, w jakiej kondycji jest dzisiejszy teatr. Tych spektakli robi się po prostu mniej, stąd mamy mniej zdjęć - tłumaczyła Joanna Biernacka-Płoska, koordynatorka konkursu z Instytutu Teatralnego.

Dawid Stube - zdjęcie sezonu

W kategorii "teatralne zdjęcie sezonu" jury jednogłośnie wskazało na pracę Dawida Stube "Aktorzy" z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. 

- Ta fotografia pokazuje moment przeskoku zakończonego spektaklu. Już zapalone są duże, bardzo jasne światła i aktorzy omawiają z panią reżyser próbę generalną. Aktorzy mają już poczucie lekkości, choć ich ciała są zmęczone. Pokazany jest pewien przeskok, nie wiadomo, czy to jest próba, czy spektakl - opisywał swoje zdjęcie Dawid Stube.

Karolina Jóźwiak i przesłanie "Małego Księcia"

W kategorii "zestaw dokumentacyjny z przedstawienia" zwyciężyła Karolina Jóźwiak za zdjęcia ze spektaklu "Mały Książę" z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

- Ten spektakl spadł mi trochę z nieba. Dla mnie jest to historia o przyjaźni, relacjach i bliskości. Zwłaszcza w obecnych czasach, które są ciężkie i wymagające - jesteśmy po pandemii, na świecie dzieją się złe rzeczy - to bycie blisko z drugim człowiekiem jest bardzo ważne. Cieszę się więc, że akurat ta dokumentacja została wyróżniona i że miałam możliwość przekazania właśnie takiej historii w tych fotografiach - podkreślała Karolina Jóźwiak.


Posłuchaj
12:53 Poranek Dwójki konkurs foto 11.12.2023.mp3 Rozmowa z laureatami IX Konkursu Fotografii Teatralnej Karoliną Jóźwiak i Dawidem Stube oraz koordynatorką wydarzenia Joanną Biernacką-Płoską (Poranek Dwójki)

  

W ostatniej, trzeciej kategorii - "architektura teatralna" - laureatką IX Konkursu Fotografii Teatralnej została Anna Niemiec za zestaw "Teatr Polski w Szczecinie".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Dawid Stube i Karolina Jóźwiak (laureaci IX Konkursu Fotografii Teatralnej), Joanna Biernacka-Płoska (koordynatorka wydarzenia)

Data emisji: 11.12.2023

Godz. emisji: 9.35

pg/mo

Czytaj także

Dawid Stube: najbardziej ciekawią mnie historie ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 10:42
- Od 16 już lat zajmuję się wyłącznie fotografowaniem ludzi. Najbardziej interesuje mnie opowiadanie ich historii - mówił w "Poranku Dwójki" Dawid Stube - fotograf i pedagog, laureat I nagrody VIII Konkursu Fotografii Teatralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IX Konkurs Fotografii Teatralnej: Zatrzymać to, co ulotne, uchwycić to, co nieuchwytne

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 21:30
Już po raz dziewiąty Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego organizuje Konkurs Fotografii Teatralnej. Jest on skierowany zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów, łączących pasję do teatru z pasją do fotografowania. Na zwycięzców oraz finalistów czekają nagrody pieniężne i wystawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sen i nie" Bogusława Schaeffera. Dramat o formie koncertu reżyseruje Magdalena Małecka-Wippich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 18:00
- Mamy rodzinę, czyli kwadrat idealny, można by powiedzieć, że to taki kwartet smyczkowy, do którego wkracza w pewnym momencie tajemnicza postać - jest nią Mentor. Rodzina, z którą się stykamy, jest niezwykle oczytana i rozmawia dużo o literaturze, natomiast Mentor, który wkroczy do tej rodziny, stopniowo ten porządek zburzy - tak o sztuce "Sen i nie", której autorem jest Bogusław Schaeffer, mówiła w Dwójce Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka czytania performatywnego tego tekstu.
rozwiń zwiń