Śpiewy historyczne Juliana Ursyna Niemcewicza w komplecie. "Dziura, którą trzeba było wypełnić"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2025 19:14
- 200 lat temu te śpiewy podtrzymywały ducha polskiego podczas zaborów. Właściwie były w każdym patriotycznym polskim domu. Śpiewano je we dworach i w salonach. Grali je Moniuszko i Chopin - mówił w Dwójce Krzysztof Kur, śpiewak, pomysłodawca i producent pięciopłytowego wydania Śpiewów historycznych Juliana Ursyna Niemcewicza.
Julian Ursyn Niemcewicz (1758-1841) - polityk i pisarz, jeden z ojców chrzestnych Konstytucji 3 maja, sekretarz Tadeusza Kościuszki
Julian Ursyn Niemcewicz (1758-1841) - polityk i pisarz, jeden z ojców chrzestnych Konstytucji 3 maja, sekretarz Tadeusza KościuszkiFoto: PAP/Alamy Stock Photo

Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu od pewnej książki. Było to II wydanie Śpiewów historycznych Juliana Ursyna Niemcewicza z 1818 roku.


Posłuchaj
16:20 Wybieram Dwójkę niemcewicz 11.03.2025.mp3 Monika Zając rozmawia z Krzysztofem Kurem i Marcinem Zielińskim o projekcie Śpiewy historyczne Juliana Ursyna Niemcewicza (Wybieram Dwójkę) 

Pierwsza taka rejestracja

- Książka ta trafiła do mnie tuż po ślubie. Znajdowała się wśród rzeczy mojej żony. Zobaczyłem nuty, teksty i przez długi czas chodziłem z myślą, że coś trzeba z tym zrobić - wspominał Krzysztof Kur.

Początkowo śpiewak wplatał w swoje koncerty pojedyncze utwory. Z czasem dojrzała w nim decyzja, aby nagrać całość na płycie. - Tym bardziej że okazało się, że nikt nigdy nie nagrał wszystkich Śpiewów historycznych do słów Juliana Ursyna Niemcewicza. Owszem, niektóre są nagrane, ale rzadko w całości. Trzeba pamiętać, że są to utwory zwrotkowe, mające często po 20 i więcej zwrotek - tłumaczył gość Dwójki.

Niemcewicz przybliża historię Polski

Realizacja tak ambitnego projektu zabrała 7 długich lat. Składają się na niego wszystkie 33 utwory tworzące cykl. - Są to rymowane opowieści o najwybitniejszych mężach stanu. O królach, władcach, rycerzach, hetmanach począwszy od Piasta, a skończywszy na współczesnym Niemcewiczowi ks. Józefie Poniatowskim. Opowiedzianych jest tu więc prawie tysiąc lat historii Polski - podkreślał Marcin Zieliński, kompozytor, organista i autor aranżacji tych utworów.

Czytaj także:

Całe wydawnictwo to trzy albumy:

  • Dynastia Piastów (1 CD)
  • Czasy Jagiellonów (2 CD)
  • Czasy królów elekcyjnych (2 CD)

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Krzysztof Kur (śpiewak), Marcin Zieliński (kompozytor, organista)

Data emisji: 11.03.2025

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/kor

Czytaj także

Julian Ursyn Niemcewicz. Złośliwiec od majowej Konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2025 08:15
Juliusz Słowacki opisuje go w "Kordianie" jako tego, który powstrzymywał młodych konspiratorów przed zamachem na cara. Tak naprawdę pisarz o ciętym języku wielokrotnie zachodził Rosji za skórę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ursynowicz wychodzi z cienia Kościuszki. "Bano się go"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 22:59
- Julian Ursyn Niemcewicz miał bardzo ostry język i bano się go. Jako osoba z obywatelstwem amerykańskim, posiadał ogromne wpływy wśród warszawskich elit - mówi w radiowej Jedynce prof. Izabella Rusinowa.
rozwiń zwiń